A Pannónia Ösztöndíjprogram nemzetközi kapcsolatrendszerünk folytonosságát biztosítja

Interjú Jánosy Orsolyával, a Debreceni Egyetem Nemzetközi Iroda vezetőjével.

Az ösztöndíj-lehetőség révén a Debreceni Egyetem jobban tud alkalmazkodni a hallgatói és oktatói igényekhez a nemzetközi mobilitások tekintetében.

Debreceni Egyetem főépülete diákokkal a lépcsőn
A Pannónia Ösztöndíjprogram nemzetközi kapcsolatrendszerünk folytonosságát biztosítja

A Debreceni Egyetem számos nemzetközi felsőoktatási rangsorban előkelő helyet foglal el, pozícióját pedig folyamatosan javítja. Hogyan érték ezt el?

A Debreceni Egyetem nemzetközi láthatóságában fontos szerepet játszanak a felsőoktatási rangsorok, éppen ezért az intézmény öt évvel ezelőtt átfogó tudománytámogató programot dolgozott ki annak érdekében, hogy minél jobb eredményeket érjen el ezeken a listákon. Legutóbb 5 szakterületi rangsoron került be a TOP500-as mezőnybe, a világ  96 országának 1900 legjobb egyetemét összehasonlító Sanghaj-listán (Global Ranking of Academic Subjects - GRAS).

Janosy Orsolya a fekete zakóban a Debreceni Egyetem és a Pannónia Ösztöndíjprogram rollupjai előtt Jánosy Orsolya, a Debreceni Egyetem Nemzetközi Iroda vezetője

Mit jelent az Egyetem számára a Pannónia Ösztöndíjprogram?

A Debreceni Egyetem kiterjedt, több évtized alatt tudatosan felépített nemzetközi kapcsolatrendszerrel rendelkezik minden tudományterületen.  Az oktatói, hallgatói cserékre irányuló intézményközi szerződéseink száma a 2014-2021 programciklusban meghaladta az 550-et, melyek keretében 63 ország felsőoktatási intézményeivel valósítottunk meg hallgatói, oktatói cseréket. Az Erasmus+ források felfüggesztésével kapcsolataink jelentős része veszélybe került, 2024 nyarától a Pannónia Ösztöndíjprogram forrása nélkül már nem tudtunk volna hallgatóinknak, oktatóinknak támogatást biztosítani külföldi tapasztalatszerzésük megvalósításához. A Pannónia Ösztöndíjprogram tehát nemzetközi kapcsolatrendszerünk folytonosságát biztosítja számunkra. Arra számítunk, hogy a hagyományos mobilitás-típusok esetében, mint a hallgatói részképzés vagy a szakmai gyakorlat évente több száz hallgatónak tudunk ösztöndíjat biztosítani, és bízunk benne, hogy a rövid tanulmányutak, kutatási ösztöndíjak révén a hallgatók szélesebb körét is meg tudjuk szólítani. A programban előnyt jelent, hogy nincsenek regionális kvóták, így jobban tudunk a hallgatói, oktatói igényekhez alkalmazkodni és a hallgatói ösztöndíjak is magasabbak, mint a korábbi években voltak.

Hogyan népszerűsítik a nemzetközi mobilitást és a Pannónia Ösztöndíjprogramot? Hogyan ösztönzik a hallgatókat a Pannónia Ösztöndíjprogramban való részvételre? 

A Hallgatói Önkormányzattal közösen rendszeresen szervezünk tájékoztató rendezvényeket magyar és angol nyelven a különböző ösztöndíj-programokkal kapcsolatban. A legnagyobb ilyen rendezvényünk a Külügyi Börze, amely október elején kerül megrendezésre azért, hogy a hallgatókat már képzésük megkezdésekor tudjuk tájékoztatni az egyetem nemzetközi kapcsolatrendszeréről és az elérhető ösztöndíj-lehetőségekről, hogy előre meg tudják tervezni a számukra legideálisabb mobilitási időszakot és mobilitás típust.

A félév során többször rendezünk „Mobility Café-t” a hallgatók számára, melyen az ösztöndíjról hazatért hallgatóink egy tea, kávé mellett mesélnek külföldi élményeikről, tapasztalataikról az érdeklődőknek, tanácsokat adnak egymásnak az ösztöndíjak pályázatának folyamatáról, a célország és ösztöndíjtípus kiválasztásáról. Szemeszterenként egyszer párhuzamosan több egyetemi kampuszon szervezünk „Mobilitási Reggeliket”, melyen pogácsával, aprósüteményekkel várjuk az érkező hallgatókat és beszélgetünk velük a kiutazási lehetőségekről. Jelen vagyunk a közösségi médiában, kisfilmeket készítünk, személyes és online karspecifikus tájékoztatókat szervezünk és a Nemzetközi Iroda folyamatosan nyitva áll a hallgatók, oktatók előtt. A személyes egyeztetések, személyre szabott tanácsadás sok pályázni vágyót átsegít a kezdeti bizonytalanságon.
Az „Oktatói Teaházban” pedig oktatóink osztják meg egymással sikeres projektjeiket, mobilitási tapasztalataikat és a jó gyakorlatokat.

A Debreceni Egyetem diákjai vonulnak üvegépületek között

Vannak preferált egyetemek a hallgatók körében? Melyek a legkedveltebb úti célok? 

A legtöbb hallgatónk Spanyolországba utazik, de népszerű Németország, Olaszország, Portugália és Franciaország is. A távoli országok közül az utóbbi években Dél-Korea és Japán vezeti a népszerűségi listát, de természetesen az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság iránt is folyamatos az érdeklődés. Azt látjuk, hogy a célország és fogadóintézmény kiválasztását a képzési terület és a mobilitás típusa (részképzés/szakmai gyakorlat) döntően befolyásolja. 

Ha sok-sok évre visszanyúló partnerségeket kell említenem a hallgatói kiutazások terén, akkor a Távol-Keleten a Chung-Ang University, a Tokyo International University, a Josai International University, vagy Kínában a Nanjing University of Information Science and Technology jutna eszembe elsősorban, míg európai partnereink közül a spanyol  Universitat Politécnica de Valencia és a Universidad de Granada, olasz partnereink közül a Universita degli Studi di Firenze, Palermo, Roma Tre és Roma Tor Vergata, Németországból sok más egyetem mellett a Humboldt-Universitat zu Berlin vezetné a népszerűségi listát. 

Hova utaztak az első hallgatók, oktatók Pannónia Ösztöndíjprogram révén? 

A Pannónia Ösztöndíjprogram keretében már július elején megkezdődtek az első kiutazások, 25 hallgatónk teljesítette kötelező szakmai gyakorlatát külföldön Olaszországban, Spanyolországban, Franciaországban elsősorban gazdaságtudományi, agrár-, valamint bölcsészettudományi képzési területekről, de volt hallgatónk Mexikóban is, illetve orvostanhallgatóink szintén szakmai gyakorlatra az Amerikai Egyesült Államokba utaztak. Szeptemberben elindultak az első oktatói mobilitások is, jellemzően európai partneregyetemekre, illetve új megállapodást írtunk alá oktatói mobilitás céljából egy izlandi és egy kirgizisztáni egyetemmel. Ezek a mobilitások is megvalósultak már, oktatóink értékes tapasztalatokkal tértek haza. 

Konferenciákra történő kiutazásra is igen nagy igény mutatkozik, oktatóink Vietnámban, Indonéziában, Japánban megrendezett nemzetközi konferenciákra is nyújtottak be sikeres pályázatot.

Van olyan sikertörténet hallgatói vagy oktatói mobilitás terén, amit kiemelnének?

Nehéz egy-egy történetet kiragadni. Számunkra mindig az a legnagyobb sikertörténet, amikor látjuk hallgatóinkat, magabiztosan, sok-sok élménnyel, tapasztalattal gazdagodva hazatérni. Sokan bejönnek az irodába és lelkesen mesélnek az élményeikről, a Mobility Café-n is szívesen osztják meg egymással történeteiket, lelkesedésük a fogadóország iránt gyakran a többi hallgatóra is átragad, aztán csak azt látjuk, hogy a következő pályázati fordulóban jelentősen megemelkedik az adott országba jelentkezők száma.  

A partnerkapcsolatok bővítése, az első mobilitások elindítása egy friss szerződés keretében mindig izgalmas feladat, de a nagy múltra visszatekintő kapcsolatok megőrzése legalább annyira fontos.

Idén először megy hallgatónk a National Dong Hwa University-re, Tajvanba. Egyeztetünk a malajziai Sunway University-vel is hallgatóink fogadásáról, velük eddig online képzések keretében dolgoztunk együtt. És sikerült újraindítani a hallgatói mobilitásokat a Manchester Metropolitan Egyetemre is. Ugyanakkor azt is sikernek éltük meg, hogy lengyel partnerünk, a Wroclawi Egyetem szeptemberben több Pannónia ösztöndíjas hallgatónkat is fogadta térítésmentesen az általuk szervezett Erasmus+ Blended Intensive Programme képzésére.

nyitott laptop a Debreceni Egyetem honlapjával előtte a Pannónia Ösztöndíjprogram leporellói

Hogyan építenek nemzetközi kapcsolatokat a Pannónia Ösztöndíjprogram segítségével?

A Pannónia Ösztöndíjprogram nemzetközi láthatóságának és elfogadottságának erősítése nagyon fontos cél a Debreceni Egyetem számára is. Igyekszünk minden lehetőséget megragadni a program hazai és nemzetközi megismertetésére, részt veszünk nemzetközi vásárokon, konferenciákon, folyamatosan egyeztetünk a potenciális partneregyetemekkel a program nyújtotta lehetőségekről, és próbáljuk kihasználni a különböző ösztöndíj-programok közötti szinergiákat. Dolgozunk az Európán kívüli kapcsolataink bővítésén, ugyanakkor mindenképpen fenn kívánjuk tartani az évtizedek alatt felépített európai kapcsolatrendszert.   

Mik a legnagyobb kihívások a partnerségek területén? 

Még mindig nagyfokú bizonytalanság érezhető egész Európában az Európai Tanács 2022 decemberi döntésének értelmezésével kapcsolatban. Egyes felsőoktatási intézmények úgy vélik, hogy a 21 magyar alapítványi egyetem teljesen ki van zárva az Erasmus+ programból, nem fogadhatnak tőlünk és nem is küldhetnek hozzánk hallgatókat, oktatókat. Van, hogy egy-egy intézményen belül is különböző hozzáállást tapasztalunk. Úgy látjuk azonban, hogy kellő diplomáciai érzékkel legtöbb félreértés tisztázható és a partnerek elfogadják, hogy Erasmus+ támogatással továbbra is tudnak hozzánk hallgatókat, oktatókat küldeni, míg a mi mobilitásaink a Pannónia Ösztöndíjprogram keretében valósulnak meg. 

Az Egyetem nemrégiben tagja lett a University Network For Research Collaboration-nek. Milyen lehetőséget hordoz a nemzetközi együttműködésben való részvételük?

A Debreceni Egyetem egyetlen magyar intézményként az Egy övezet – egy út kezdeményezés partneregyetemi hálózata, a University Network For Research Collaboration tagja lett. A fenntartható fejlődés globális előmozdítását célzó, világszerte immár 11 ország 15 intézményét – többek között kínai, dél-afrikai, malajziai, fehérorosz és montenegrói egyetemeket – tömörítő hálózat az elmúlt egy év alatt már jelentős előrelépést ért el kutatási együttműködéseiben, a fenntartható fejlődést célzó kilenc tudományterületen: Big Data, fenntartható városok, ipar-innováció-infrastruktúra, tiszta víz és közegészségügy, fenntartható és smart mezőgazdaság, klímaváltozás-bolygóvédelem, megújuló és zöld energia, felelős termelés és fogyasztás, valamint digitális átalakulás és oktatás terén. A tagság révén kiemelkedő nemzetközi oktatási, kutatási és innovációs lehetőségek nyílhatnak meg a Debreceni Egyetem előtt.

Milyen tervei vannak az egyetemnek a jövőre nézve a nemzetköziesítést tekintve?

A Debreceni Egyetem szeretné megőrizni, illetve tovább javítani nemzetközi pozícióját, fejleszteni angol nyelvű képzési kínálatát, a hallgatóknak nyújtott szolgáltatásait, tovább erősíteni multikulturális jellegét, sokszínűségét. Fontosnak tartjuk megőrizni hagyományos európai kapcsolatrendszerünk folytonosságát és bővíteni tengeren-túli partnerségeinket, fenntartani és fejleszteni a hallgatói, oktatói cserekapcsolatainkat, egyre több hallgató számára elérhetővé tenni a nemzetközi tapasztalatszerzés élményét. 

Bízunk benne, hogy a nemzetköziesítés terén eddig elért eredményeink továbbra is garanciát jelentenek a sikerre.

Fotók: Bódi Sándor, Debreceni Egyetem

Tudjon meg többet a Pannónia Ösztöndíjprogram nyújtotta lehetőségekről!


pannonia statisztika szöveges