Egyedülálló nemzetközi lehetőségek - Pannónia Ösztöndíjprogram

A 2024-ben indult Pannónia Ösztöndíjprogram első projektszakasza 8000 felsőoktatási hallgatónak, oktatónak és munkatársnak biztosít külföldi mobilitási lehetőséget.

A rövid és hosszú távú mobilitásokat egyaránt kínáló program támogatja a résztvevők tanulmányi, szakmai gyakorlati, kutatási, illetve oktatási célú mobilitását Európán belül és kívül. Kiválósági ösztöndíjának köszönhetően 200 hallgató a világ legjobb egyetemein tanulhat.
Interjúnkban Dr. Andrási Gábort, a Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE) nemzetközi igazgatóját, a Nemzetközi Igazgatóság vezetőjét kérdeztük az ösztöndíjprogram indulásával kapcsolatos tapasztalataikról és jövőbeli terveikről.

A BGE széles nemzetközi partnerhálózattal rendelkezik. Hogyan érték ezt el, mi a titkuk? Az Önök megítélése szerint melyek az elmúlt időszakban az egyetem legfontosabb eredményei ezen a téren?

A BGE Magyarország legnagyobb gazdaságtudományi képzőhelye. 33 ország több mint 200 külföldi felsőoktatási intézményével tart fenn aktív kapcsolatot, és több mint 90 országból fogad hallgatókat, így a magyar hallgatók igazi nemzetközi környezetben tanulhatnak Budapesten. A titok részben az egyetemi polgárok nyitottságában és dinamizmusában rejlik: mind a hallgatók, mind a munkatársak aktívan részt vesznek a mobilitásokban

Dr Andrási Gábor a Budapesti Gazdasági Egyetem nemzetközi igazgatója a Nemzetközi Igazgatóság vezetőjeDr. Andrási Gábor, a Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE) nemzetközi igazgatója, a Nemzetközi Igazgatóság vezetője

A kollégák ezen felül a partnerségek szervezésében és elmélyítésében is aktív szerepet játszanak, hiszen a kimenő mobilitások a fogadó intézménnyel közös tantárgyi vagy éppen szakszintű együttműködésekhez, akár kettős diploma megállapodásokhoz is vezetnek. Ezek az intenzív szakmai kapcsolatok további oktatási vagy kutatási kapcsolatokat eredményeznek, amelyek közös nemzetközi projektekben csúcsosodnak ki.

A titok másik része pedig talán az, hogy a beérkező mobilitásban résztvevők kivétel nélkül nagyon pozitívan értékelik a Budapesti Gazdasági Egyetemen eltöltött időt: elégedettek az angol nyelvű tantárgyaikkal, a kapcsolódó egyetemi szolgáltatásokkal, a különböző angol nyelvű eseményekkel és programokkal. Ennek eredménye pedig az, hogy a partneregyetemek hallgatói szinte egymásnak adják a kilincset, folyamatosan érkeznek hozzánk, mivel a külföldi anyaintézményükben a BGE minőségi oktatásáról és szolgáltatásairól hallanak.

A partnerségek kialakításánál figyelembe vesszük a hallgatói igényeket is. Minden félévben felméréseket végzünk hallgatóink körében a preferált mobilitási desztinációkról, és az eredmények függvényében alakítunk ki új kapcsolatokat az adott ország olyan rangos felsőoktatási intézményeivel, melyek a BGE-vel hasonló vízióval rendelkeznek és üzleti, gazdasági vagy turizmus területen kínálnak angol nyelvű képzéseket. 

Hogyan építenek nemzetközi kapcsolatokat a Pannónia Ösztöndíjprogram segítségével? A régi partnerségi kapcsolatok működnek vagy bővítik a portfóliót?

Az egyetem folyamatosan ápolja és fejleszti a már meglévő nemzetközi partneri kapcsolatait, amelyek gyakran évtizedes múltra tekintenek vissza – ezek a partnerségek működnek, épülnek tovább, a beérkező mobilitások száma nem csökken. Emellett újabb és újabb együttműködési ötletek merülnek fel, melyek egyrészt a kiválósági ösztöndíj újdonságából adódnak, másrészt a különböző projektek révén a partneregyetemeink partnerintézményei is szívesen válnak a mi mobilitási partnereinkké.

Az egyetem folyamatosan keresi az új lehetőségeket, hogy bővítse a Pannónia Ösztöndíjprogram portfólióját, ezáltal a hallgatók még több országban és intézményben szerezhetnek nemzetközi tapasztalatot.

Van olyan sikertörténet partnerségek, vagy akár hallgatói mobilitás terén, amit kiemelnének? 

A számos sikeres fenntarthatósági nemzetközi projekt eredményeit felhasználva immár második éve úgynevezett PRME Champion címmel büszkélkedhetünk. A Principles for Responsible Management Education (PRME) az ENSZ által támogatott kezdeményezés, amelynek célja, hogy a gazdaságtudományi területhez tartozó képzések hallgatóit felvértezzék a jövőbeni változásokhoz szükséges képességekkel. 2023 óta a Budapesti Gazdasági Egyetem az egyedüli magyarországi felsőoktatási intézmény, amelyet ezen kezdeményezés „bajnokaként” ismertek el. 

Ezen felül a növekvő számú kettős diploma együttműködéseket is fontos kiemelni, amelyek mind mobilitási partnerségekből indultak ki. A Pannónia Ösztöndíjprogram kiválósági pillére révén pedig a turizmus területén a világ egyik legjobb intézményében tölthetnek el egy félévet a mesterszakos hallgatóink. Ezekre mind büszkék vagyunk és folyamatosan dolgozunk, hogy további sikertörténetekről számolhassunk be.

Hány hallgatót terveznek mobilitásba bevonni a Pannónia Ösztöndíjprogram keretében?

A 2024/2025-ös tanév első félévében több mint 140 hallgató részvételét tervezzük féléves és rövid távú tanulmányi és szakmai gyakorlatos mobilitásban. A program meghirdetésekor rekordszámú jelentkezőnk volt, ami annak is köszönhető, hogy már nemcsak Európába, hanem a világ bármely tájára pályázhattak a hallgatók. 

Három egyetemista az egyetem lépcsőjén ül és beszélget

Hogyan népszerűsítik a nemzetközi mobilitást és a Pannónia Ösztöndíjprogramot? Hogyan ösztönzik a hallgatókat a programban való részvételre?

A tavaszi időszakban minden karunkon online tájékoztatókat tartottunk a hosszú távú mobilitási kiírások előtt, valamint belső események keretében és online kommunikációs csatornáinkon is népszerűsítettük a mobilitási lehetőségeket, köztük a Pannónia Ösztöndíjprogramot. Online fogadóórát vezettünk be, ahol a hallgatók személyre szabott konzultáció keretén belül beszélhetik meg az igényeiket a kollégákkal. Előadás napokon hoztuk össze a cserediákokat a mobilitás iránt érdeklődő hallgatóinkkal, és meghívtuk a korábban mobilitáson résztvevő hallgatókat, hogy tartsanak élménybeszámolót. „Exchange Magazine”-t készítettünk, amelyben a választható országok és partnerek bemutatása mellett a nemzetközi programokban már részt vett hallgatók is megosztják tapasztalataikat. 

A hallgatók részéről már tavasszal nagy volt az érdeklődés a Pannónia Ösztöndíjprogram iránt, hasonlóra számítunk a következő pályázati kör meghirdetésekor is. 

Hova utaztak az első hallgatók és oktatók a Pannónia Ösztöndíjprogrammal? Fogadnak beutazó oktatókat is? 

Az első hallgatók augusztus végén utaztak azokhoz a partnerekhez, ahol már szeptember legelején elkezdődött az oktatás, például Hollandiába, Finnországba, Thaiföldre. A munkatársak közül az első csoport szeptemberben Németországba utazott, az első beutazó oktatók pedig Lengyelországból és Nagy Britanniából érkeztek október elején. 

Mit jelent az egyetemnek a program?

A Pannónia Ösztöndíjprogramnak vannak olyan innovatív elemei, amelyeket az Erasmus+ mobilitásokból régóta sokak hiányolnak: ilyenek a rövid távú, tanulmányi és kutatási célú mobilitások, amelyek például egyes tantárgyakhoz vagy éppen tudományos konferenciákhoz kapcsolódó rövid látogatásokat tartalmazhatnak. A legnagyobb újdonság a kiválósági ösztöndíj, amely révén a posztgraduális hallgatók a világ legjobb egyetemein tanulhatnak. A BGE számára ezek mindegyike új, kihasználandó lehetőséget jelent. Sok tengerentúli partnerrel is rendelkezik az egyetem, a programnak köszönhetően pedig a hallgatók már ezekbe az intézményekbe is pályázhatnak. 

Milyen terveik vannak a jövőre nézve? 

Az egyes tantárgyakhoz, illetve tudományos eseményekhez kapcsolódó rövid távú mobilitások megszervezése elsődleges feladatunk lesz az induló félévben. Szeretnénk a doktoranduszainkat is bevonni ezekbe a programokba: korábban az ő mobilitásban való részvételük elég limitált volt, hiszen nem voltak elérhetőek rövid távú kutatási ösztöndíjak.  Ezt követően a mesterszakos hallgatók számára nyitott tavaszi kettős diploma, valamint a kiválósági ösztöndíjas lehetőségek meghirdetése következik. 

A nagy érdeklődésre való tekintettel minél több hallgató számára szeretnénk mobilitási lehetőséget és támogatást biztosítani, ezért tovább mélyítjük és bővítjük a partnerségi kapcsolatainkat.

Tudjon meg többet a Pannónia Ösztöndíjprogramról!


Pannónia Statisztika


2024/2025 tanév őszi félév:

A korábbi években éves szinten ötezren vettek részt a modellváltó egyetemekről Erasmus+ programban, ehhez képest ebben a félévben várhatóan háromezer hallgató csatlakozik a Pannónia Ösztöndíjprogramhoz. Több mint 1600-an biztosan utaznak, mintegy 800-an már kint vannak, és 1500-2000 körüli pályázat van folyamatban.


Itt is vannak pannóniások:

Harvard University (Amerikai Egyesült Államok), San Diego State University (Amerikai Egyesült Államok), Humboldt University of Berlin (Németország), Vienna University of Economics and Business (Ausztria), Université de Strasbourg (Franciaország), Utrecht University (Hollandia), National University of Singapore (Szingapúr), Chung-Ang University (Dél-Korea) és még világszerte mindenfelé.

Pannónia ösztöndíjprogram logója zászlóval sötétzöld színben

Nyitunk a világra!