Az örökség kötelez - Pannónia Ösztöndíjprogram a Semmelweis Egyetemen
Interjú Dr. Pop Marcellel, a Semmelweis Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok Igazgatóságának igazgatójával.
A Semmelweis Egyetem a THE ranglistáján előkelő helyet foglal el, egészen pontosan a 271. helyen áll. Mit jelent ez az Egyetem számára?
Az Egyetemünk nemzetközi elismertsége, nemzetközi láthatósága olyan szinten van, amit eddig kevesen tudtak elérni. Feltett szándékunk, hogy itt ne álljunk meg, hanem folytassuk és oda helyezzük a Semmelweis Egyetemet, ahová való.
Rektori célként van megfogalmazva, hogy az SE belátható időn belül a világ top 100 egyeteme közé kerüljön és azt gondolom, hogy reális esélyünk van erre, elkötelezettek vagyunk.
Minek köszönhető a siker?
A Semmelweis Egyetem mindhárom pillére: az oktatási-, a kutatási-, és a betegellátási pillér esetében nagyon jól teljesít.
- Jelenleg a világ 123 országából érkeznek hallgatók és ez a szám minden évben növekszik. Hallgatóink több mint 35%-a nemzetközi hallgató. És nemcsak a hallgatói létszám növekszik, hanem diverzifikálódik is a hallgatói paletta.
Ez azt jelzi, hogy az Egyetem diplomái elismertek és elfogadottak a világ szinte minden táján. A hallgatóink viszik a jó hírünket, ami nemzetközi láthatóság és reputáció szempontjából nagyon fontos. - A kutatási tevékenység szintén egy fontos eleme a munkánknak. Jelenleg több mint 1000 kutató, több mint 300 kutatói csoport nagyon komoly tudományos teljesítményt produkál. Kézzel fogható a jó minőségű publikációk száma. Arra törekszünk, hogy ne csak publikáljanak az oktatóink-kutatóink, elkerülve a tömegpublikáció jelenségét, hanem hogy magas minőségű publikációk szülessenek.
- A Semmelweis Egyetem attribútuma a klinikum. Abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy az Egyetem rendelkezik saját klinikákkal - több mint 40 külön szervezeti egység tartozik az Egyetemhez. Ez azt jelenti, hogy mi vagyunk Magyarország legnagyobb egészségügyi ellátója. Évente 2,8 millió esetet látunk el. Sok nemzetközi partneregyetem – sajnos - nincs ilyen jó helyzetben. Ez a lehetőség nagyon vonzó a külföldi hallgatók számára is.
Hogyan fogják elérni, hogy a top 100-ba kerüljenek?
Munkával. Nagyon sok munkával.
Azt gondolom, hogy szerencsés vagyok, hogy lassan 15 éve vezetem a nemzetközi kapcsolatok igazgatóságát a Semmelweis Egyetemen és végig tudtam követni, hogy milyen dinamikával alakultak a különböző tevékenységkörök: nemzetközi mobilitási programok, nemzetköziesítési folyamatok, a külföldi hallgatók bevonása, nemzetközi rendezvényeken való részvétel, nemzetközi rendezvények szervezése és partnerségek kialakítása székhelyen kívüli képzéseket hoztunk létre Svájcban, Szlovákiában, Szerbiában, Romániában, Németországban két helyszínen, Hamburg mellett már Kaisersleuternben is.
Itt tetten érhető egy olyan dinamika, ami predesztinál minket arra, hogy jobbak legyünk, és idővel előrébb kerüljünk a rangsorokban.
Hogyan illeszkedett be a Pannónia Ösztöndíjprogram az Egyetem mindennapjaiba?
Az előkommunikáció nagyon sokat segített abban, hogy hatékonyan el tudtuk indítani a programot.
A programtervezésbe történt korai bekapcsolódásunk sokat segített intézményi szinten is. Amikor már körvonalazódott, hogy a Pannónia Ösztöndíjprogramot miként lehet integrálni és miként lehet használni a kereteit, azonnal elkezdtük kommunikálni a partnerek felé a lehetőséget, beleértve az Erasmus+ partnereket is. Akkor 70-80%-ban azonnali pozitív reakciót kaptunk a partnerek részéről, akik a program tényleges indulásakor már tisztában voltak azzal, hogy mit jelent a Pannónia Ösztöndíjprogram megjelenése.
A régi partnerségi kapcsolatok működnek vagy új utakat keresnek, bővítik a portfóliót? Hogyan építenek nemzetközi kapcsolatokat a Pannónia Ösztöndíjprogram segítségével?
A nemzetköziesítési stratégia egy hosszabb folyamat. Jól meghatározott célok mentén alakítjuk ki a regionális partnerségeinket. Igyekszünk tehát ápolni a meglévő kapcsolatainkat.
A Semmelweis Egyetem több mint 200 partnerrel rendelkezik, ennek több mint fele Erasmus+ együttműködés. Ezen felül bilaterális együttműködéseink vannak, nem csak Európában, hanem az Egyesült Államokban, Szingapúrban, Japánban, Vietnámban, Dél-Koreában, Kínában, szóval nagyon széles az Egyetem nemzetközi hálózata.
Egyrészt megőriztük a partneri hálózatot, emellett pedig sikerült megerősítenünk az Európán kívüli partnerségeket is. Erre kiváló eszközt jelent a Pannónia Ösztöndíjprogram, mivel korábban ilyen rugalmasan felhasználható forrás nem állt rendelkezésre.
Míg az Erasmus+ esetében adott pályázattípuson belül, Európán belül és további 20%-os mozgástérrel Európán kívül tudtuk támogatni a mobilitásokat, addig a Pannónia Ösztöndíjprogramnak nincsenek ilyen korlátai.
Ezzel nagyon komoly lehetőségek nyílnak meg a partnerkapcsolatok intenzívebbé tételére. Olyan új együttműködések jöhetnek létre, amelyek irányában korábban nem gondolkodhattunk. Hallgatókat, kutatókat küldhetünk a Tokyo Medical Universityre, a Saitama Universityre, a Harvard Medical Schoolba, gyakorlatra a Buffalo DENT-be, a UC Davisre, vagy Houstoni Methodist Kórházba.
Ami kifejezetten az új partnerségeket illeti: a dél-amerikai, latin-amerikai terület nincs olyan erősen reprezentálva a Semmelweis Egyetemen. Vannak ugyan együttműködéseink, de ezeket szeretnénk megerősíteni, magasabb szintre emelni. Ezért terítéken van a jövő év elején egy tárgyalás-sorozat elindítása a perui, chilei partnerekkel, akik pozitívan fogadták a kezdeményezést, melynek egyik pillére a Pannónia Ösztöndíjprogram.
Mit ad az ösztöndíjas időszak a hallgatóknak?
Az ösztöndíjasok egy nagyon komoly személyiségbeli fejlődésen mennek keresztül, és nagymértékben fejlődik a kommunikációs készségük is. Nem csak tudást, de oktatási kultúrát, vagy a mi esetünkben egy olyan betegellátási- kultúrát ismernek meg, ami más. Lehet ez jobb vagy rosszabb, de mégis más és ez összehasonlítási alapot nyújt.
Jelenlétükkel ismertebbé teszik a Semmelweis Egyetemet: hiszen nem csupán önmagukat reprezentálják, hanem az Egyetemet és Magyarországot is. Partnereink pedig mindig nagyon pozitívan reagálnak, miután megismerték hallgatóinkat: méltatják tudásukat, hozzáállásukat.
A legkézzelfoghatóbb hatása egy ösztöndíjas lehetőségnek az, hogy a rezidensi évek alatt ezzel a plusz kompetenciával felvértezve tudják gyakorolni a betegellátást.
Milyen hatással van a hallgatók, fiatal kutatók kint megszerzett tapasztalata közvetlen és tágabb környezetükre?
Véleményem szerint a Pannónia Ösztöndíjprogramnak több hozzáadott értéke van, mint amennyi most látszik. Most nagyon jó eszköz a nemzetközi mobilitás fenntartására és tovább fejlesztésére. De azt gondolom, hogy rövid távon, középtávon olyan hatásai lesznek, amiket még nem is látunk.
A Harvard Medical Schoollal van egy hároméves együttműködésünk, amit szeretnénk tovább fejleszteni. Az elsősorban PhD hallgatók vagy már gyakorlatban teljesítő fiatal orvosok számára szóló egyéves lehetőség nyomán egy szorosabb, bizalmibb kapcsolat alakulhatott ki a Harvard Medical Schoollal, mely további együttműködéseket eredményezett.
Ilyen például Dr. Hergár Luca Pannónia Nagykövet példája: a kolléganő egy nagyon speciális tudás keresésére indult a Harvardra és ez nekünk sokkal több hozzáadott értéket jelent, mint amennyit összegszerűen belefektettünk a mobilitás megvalósulásába. A Pannónia Ösztöndíjprogram kiválósági ösztöndíjának akár 10 millió Ft-ig kiterjeszthető támogatása elenyésző ahhoz képest, hogy milyen tudással, kompetenciákkal tér majd haza. És pont ez az, amit én Pannónia-hatásnak hívok: fiatal hallgatók, kutatók olyan speciális tudást hoznak haza, amivel hozzájárulnak az itteni ellátás jobbá tételéhez, a tudomány fejlesztéséhez.
Van olyan sikertörténet, amit kiemelnének a partnerségek terén?
A National University of Singapore-ral kialakított együttműködést emelném ki. Egyetlen hallgatójuk pozitív tapasztalatai alapján indult el a folyamat, melynek következtében már öt hallgatót szeretnének küldeni hozzánk, és mi is öt hallgatót tudunk kiküldeni a világ egyik legrangosabb egyetemére egyhónapos tanulmányi programra.
A partnerséget Pach Judit Nagykövet Asszonnyal készítettük elő, s nemrég a szingapúri egyetemen a Semmelweis Egyetem rektorának vezetésével Semmelweis-szobrot avathattunk a National University of Singapore területén.
Ez volt a 25. Semmelweis-szobor, melyet felavathattunk és amelyekből immár 26 található meg a világ különböző pontjain.
Az egyetem névadójának öröksége tehát összefonódik nemzetköziesítési törekvéseikkel?
Nemrég tértünk vissza Floridából, az HMAA szervezésében megvalósuló egyhetes konferenciáról, ahol az egyik kiemelt esemény volt a Semmelweisről szóló film vetítése.
Megható volt, hogy ott lakó magyarok egy órával korábban eljöttek és leültek, hogy biztosan legyen helyük. Nem értettük, miért félnek, hogy nem tudnak majd leülni, hiszen hatalmas terem állt rendelkezésre. Végül, meglepő módon plusz sorokat kellett végül kialakítani, hogy mindenki beférhessen a terembe. A filmet Oscar-díjra is nevezte Magyarország. De nem is az a lényeg, hogy megnyeri-e vagy sem… ez önmagában jelentőséget hordoz.
Van egy elődünk, Semmelweis Ignác, aki a legismertebb magyar orvos.
Mi adózunk ennek az örökségnek és ennek megfelelően tesszük a dolgunkat. Mert az az egyetem, amelyik Ignác Semmelweis nevét viseli, nem teheti meg, hogy nem megy tovább, előre.
Fotók: Semmelweis Egyetem
Tudjon meg többet a Pannónia Ösztöndíjprogram nyújtotta lehetőségekről!