Ilyen az (egyetemista) élet Hollandiában!

Interjú Farkas Richárddal, a Debreceni Egyetem hallgatójával, aki az őszi szemesztert Hollandiában tölti Pannónia ösztöndíjjal.

Richárd a mezőgazdasági oktatásban világszinten élen járó Wageningen Egyetemen hallgat a tanulmányaihoz szorosan kötődő kurzusokat.

Ösztöndíjas hallgató Hollandiában biciklik előtt fotózkodik
Ilyen az (egyetemista) élet Hollandiában!

Mesélj egy kicsit arról, hol vagy és mit tanulsz? 

2024 szeptembere óta a hollandiai Wageningen Egyetemen (WUR) tanulok, ahol egy félévet töltök el. A WUR jelenleg a világ első helyén áll a mezőgazdasági oktatásban, míg a környezettudományok terén a második helyet foglalja el a legfrissebb rangsorok szerint. Mivel a Debreceni Egyetemen ellátásilánc-menedzsmentet tanulok, igyekeztem a szakomhoz kapcsolódó tantárgyakat felvenni. 

Szerencsére a kinti egyetemen elérhető a Fenntartható Ellátásilánc Analitika nevű mesterszak, amelynek tantárgyai tökéletesen kiegészítik az otthoni tanulmányaimat.

Mi alapján esett a választásod Hollandiára és a WUR-ra?

Olyan országot kerestem, ahol az angoltudásomat nemcsak az egyetemi órákon, hanem a mindennapi életben is használhatom. Hollandiában az emberek 90 százaléka beszél angolul, így a kommunikáció könnyebbsége mellett rengeteg lehetőségem volt gyakorolni a nyelvet is. Emellett Hollandia kulturális és természeti gazdagsága is lenyűgöző, hatalmas élmény az ország felfedezése.

Holland városkép templomtoronnyal a háttérben

Az egyetem kiválasztásában nagy szerepet játszott, hogy kínáltak a tanulmányaimhoz kapcsolódó tantárgyakat, valamint, hogy rendkívül pozitív véleményeket olvastam az intézményről. A campus különleges látványa is vonzó szempont volt, és az egyik oktatómtól személyes ajánlást is kaptam erről az egyetemről.

Mik voltak az első benyomásaid az országról? 

Több mint három hónap után rendkívül pozitív véleményem van Hollandiáról. Igyekszem minél több helyre eljutni a félév alatt, és eddig mindenhol nagyon befogadóak voltak velem. Nagyon kedvesek és türelmesek egymással itt az emberek: meglepő volt látni például, ahogy még leszálláskor is köszönnek az utasok a buszsofőröknek. 

A táj és az építészet is lenyűgöző: legyen szó a változatos növény- és állatvilágról, vagy éppen a csatornákkal tarkított városképekről, mindig találni valami újat.

Lemenő nap fényénél híd egy folyó felett Hollandiában

Milyen kihívásokkal szembesültél az ösztöndíjas időszakod kezdetén?

A kezdetekben az ügyintézés és a hivatalos teendők jelentették számomra a legnagyobb kihívást. Korábban még nem éltem külföldön, így új kihívásokkal szembesültem a mindennapi teendők során is. 

Azonban az első hónap után egyre rutinosabbá váltam az új élethelyzetben. Azt tanácsolom, hogy ha emiatt tartasz a külföldi tanulmányoktól, tekints rá lehetőségként, amely során nemcsak tapasztaltabbá, hanem önállóbbá is válhatsz.

Miben különbözik egy holland egyetemi félév a magyartól?

A legnagyobb különbség, hogy itt a tanév nem félévekre, hanem periódusokra van felosztva. Egy félév három periódusból áll, és egy periódus alatt legfeljebb két tantárgyat hallgatunk. Ez lehetőséget ad arra, hogy kevesebb tantárgyra összpontosítsunk egyszerre, viszont az órák sokkal intenzívebbek, és gyakrabban van vizsga. Emellett számomra új élmény a tárgyak angolul való hallgatása is, azonban az első pár hét után könnyedén fel lehet venni a ritmust.

Wageningen Egyetem Hollandia

Melyik a legizgalmasabb kurzus, amit felvettél? 

A legélvezetesebb kurzus számomra a Supply Chain Analytics (Ellátásilánc Analitika) volt. Bár a neve talán nem hangzik különösebben érdekesen, a tananyag kifejezetten izgalmasnak bizonyult. 

A kurzus során a kakaó- és csokoládéipar működését elemeztük, és egy projekt keretében a fenntartható működés lehetőségeit vizsgáltuk. A kurzus végén csoportosan kellett prezentálnunk a projektünket, amelyben nemcsak számításokat és terveket, hanem javaslatokat is bemutattunk.

Mi a legnagyobb élmény, ami kint ért téged?

A legjobb élmény mindenképpen az itteni közösség volt. A szak hallgatóinak körülbelül fele holland, a többiek pedig a világ számos pontjáról érkeztek, így lehetőségem nyílt megismerni különböző kultúrákat. Sok szaktárssal gyorsan baráti viszony alakult ki, és gyakran szervezünk közös programokat.

Fiatal egyetemista fiúk és lányok egy piacon közös fotót készítenek

Érkezésem után csatlakoztam az Erasmus Hallgatói Közösséghez (ESN), ahol lehetőségem nyílt egy „Buddy Family” -be is belépni, így újabb barátságokat köthettem. A programjaink között voltak nemzetközi vacsorák, közös játékestek, tökfaragás, szabaduló szoba és karácsonyi vásár látogatás is.

Milyen tanácsot adnál azoknak, akik még nem vágtak neki Pannónia Ösztöndíjprogrammal a világnak?

Őszintén ajánlom a Pannónia Ösztöndíjprogramot és Hollandiát úti célként. 

Rendkívül boldog vagyok, hogy éltem ezzel a lehetőséggel még a tanulmányaim vége előtt. 

Miután az ember lediplomázik és elkezdi a karrierjét, már sokkal nehezebb időt szakítani egy külföldi félévre. Ez az élmény nemcsak életre szóló emlékeket nyújt, hanem szakmailag is nagy előnyt jelent: más szemszögből ismerhetsz meg egy adott területet, vagy akár új dolgokkal is foglalkozhatsz. Az itt eltöltött időre mindig örömmel fogok visszagondolni.

Fotók: Farkas Richárd

Nézd meg, milyen lehetőségeid vannak a Pannónia Ösztöndíjprogrammal!


pannonia statisztika szöveges