Előzetes tájékozódás

Mielőtt nekivágsz a nagy kalandnak, jó, ha előre tájékozódsz, mire számíthatsz a fogadó helyeden.

Fiatal lány asztalnál ülve készül könyvekből füzetekből a laptopja előtt ülve
Előzetes tájékozódás

Miért fontos előre tájékozódni?

Az esetleges kulturális különbségek megismerése miatt nagyon hasznos, mivel így sok kellemetlen, kínos szituáció elkerülhető. Megtudhatod, mire számíthatsz az adott országban: például milyen az éghajlat, mik a legnépszerűbb ételek, mikor vannak nemzeti ünnepek, milyen a közlekedés. Megismerheted, hogy hova, vagy kihez tudsz fordulni segítségért (nagykövetség, koordinátor, mentor, stb.).

Hogyan vágj neki? Kitől szerezhetsz tájékoztatást?

  • Első lépésként keresd fel saját itthoni egyetemed intézményi koordinátorát.
  • Korábbi ösztöndíjasoktól sok praktikus információhoz juthatsz a kiválasztott városról, egyetemről, lakhatási lehetőségekről. Az egyetemed nemzetközi koordinátora össze tud titeket kötni.
  • Az egyetemeden tanuló külföldi hallgatóktól is első kézből tájékozódhatsz, akik abból az országból származnak, ahová a külföldi féléved tervezed. Velük szintén a Nemzetközi Iroda tud összekötni, valamint a Hallgatói Önkormányzat, esetleg az egyetemeden megtalálható más, külföldi hallgatókkal foglalkozó szervezet, például az ESN (Erasmus Student Network) vagy az AIESEC.
  • A kinti intézmény honlapjáról is érdekes információkat lehet megtudni (például: orientációs nap/hét programjai, tanításon kívüli programok).
  • A közösségi oldalakon található csoportokban is találhatóak hasznos információk.

Néhány további tipp

  • Alkalmazkodj a helyi szokásokhoz, például öltözködj úgy, ahogy a helyiek, mert ez megkönnyíti a beilleszkedést!
  • Ha olyan helyre utazol, ahol előfordulhatnak áramszünetek, készülj föl erre, és vigyél magaddal vezeték nélküli töltőt a telefonodhoz!
  • Ha már kint vagy, jó, ha tudod, hol találod a magyar konzulátust. Mivel a magyar állampolgárok érdekeinek külföldön történő védelmét a konzuli szolgálat látja el, legyen meg a számuk a telefonodban arra az esetre, ha bajba keverednél! Ide kattintva tudod megkeresni a konzulátusok elérhetőségét. 

Összegyűjtöttünk neked rengeteg érdekes hallgatói beszámolót, melyekből sok-sok praktikus információhoz juthatsz, emellett a saját egyetemed honlapján is nagy valószínűséggel találsz az előző évekből élménybeszámolókat.

Borítókép: Jexo, Unsplash.com