Nemcsak hazai léptékben, de régiós megmérettetésben is óriási előre lépesekre képes az Óbudai Egyetem

A Mobilitási Iroda vezetőjével, Prof. Dr. Lazányi Kornéliával beszélgettünk.

A Pannónia Ösztöndíjprogram előnyeit az Óbudai Egyetem hallgatói is élvezhetik: többek között ez is elősegítette, hogy az egyetem ismét előreléphetett a THE 2025-ös listáján.

Prof Dr Lazányi Kornélia portréProf. Dr. Lazányi Kornélia, az Óbudai Egyetem Mobilitási irodájának vezetője

Mit jelent az egyetem számára a THE ranglista előrelépés?  

Az Óbudai Egyetem innovatív oktatási és kutatási eredményeinek köszönhetően a Times Higher Education (THE) friss, 2025-ös felsőoktatási világrangsorában az Óbudai Egyetem a legjobb 601-800. helyre került, ezzel a hazai mezőnyben a második helyet foglalja el a 11 összevetett magyar felsőoktatási intézmény között. Az újabb siker is jelzi, hogy nemcsak hazai léptékben, de régiós megmérettetésben is óriási előre lépesekre képes az Óbudai Egyetem. Az intézmény 2021 óta szerepel ezen a listán, és azóta már több száz hellyel lépett előrébb. A 2025-ös helyezés különösen nagy siker az egyetem számára, mivel nemcsak az intézmény hazai pozícióját, de a nemzetközi elismerését is tükrözi. Éppen ezért a rangsorban elfoglalt pozíció segíti az egyetem vonzerejének növelését mind a hazai, mind a nemzetközi hallgatók körében, és alapot teremt a „nyitunk a világra” küldetésünk számára.

Mit jelent a Pannónia Ösztöndíjprogram az intézmény számára?  

A Tempus Közalapítvány által koordinált Pannónia Ösztöndíjprogram egyedülálló lehetőségeket kínál hallgatóinknak és oktatóinknak. E program célja, hogy támogassa hallgatóinkat külföldi tapasztalatok megszerzésében, ösztöndíjakat kínálva hosszú és rövid távú mobilitásra, mindezt úgy, hogy tanulmányaik zavartalanul folytathatóak. A Pannónia program azonban nem csupán részképzéseket és szakmai gyakorlatokat támogat, hanem a rövid képzési és kutatási lehetőségek révén képes egy igen széles kört megszólítani, ami nagyban támogatja az egyetem nemzetköziesítési törekvéseit.

Hogyan ösztönzik a hallgatókat a programban való részvételre?  

Az egyetem tájékoztató rendezvényekkel, online kampányokkal és személyes konzultációkkal támogatja a Pannónia Ösztöndíjprogram népszerűsítését. Emellett azonban sikerrel vonjuk be a Pannónia mobilitási programokon részt vevő, illetve azok keretében már életre szóló élményeket szerző hallgatóinkat a népszerűsítésbe. Élménybeszámolókat, fotókiállításokat és kerekasztal beszélgetéseket is szervezünk, mert hiszünk abban, hogy a pannóniás hallgatók azok, akik leginkább megtalálják a hangot a jövő pannóniásaival.

Vannak preferált célpontok a hallgatók körében?  

A hallgatók körében különösen népszerű célpontokká váltak a távolkeleti országok – például Gwanju (Dél-Korea), Tokyo Metropolitan University (Japán), és a University of Danang (Vietnam), Beijing Institute of Technology (Kína) – hiszen ezekről a desztinációkról eddig álmodni sem mertek. Emellett természetesen töretlen népszerűségnek örvendenek az európai országok már bejáratott partneregyetemein történő hallgatói részképzések. A 2024/25-ös tanév őszi félévére kiutazó hallgatóinak listája alapján Spanyolország egyértelműen népszerű célpont az Óbudai Egyetem hallgatói körében. Különösen gyakran jelenik meg a Valencia Polytechnic University, a University of Zaragoza és a University of Malaga. Ezek az intézmények visszatérő célpontok, ami azt jelzi, hogy a spanyol egyetemek iránti érdeklődés jelentős az kimenő mobilitás szempontjából. Számos német egyetem is több hallgatónkat fogadta idén ősszel, mint például a Technical University of Applied Sciences Wildau, a Westphalian University Gelsenkirchen, az Ulm University of Applied Sciences, és a Jade University of Applied Sciences.

A rövid távú mobilitások a nyáron többnyire specializált vagy intenzív képzésekre irányulnak, ami megmagyarázza az olyan célpontokat, mint a Firenzei Egyetem és a University of Agronomic Sciences and Veterinary Medicine of Bucharest (USAMV). Ezek az intézmények olyan szakirányú tudást kínálnak, amely értékes kiegészítést nyújt a hallgatók számára már rövid idő alatt is. Természetesen a rövid programok, az európai nagyvárosok, és különösen az olyan távoli országok, mint Japán és Kína, nemcsak akadémiai, hanem kulturális szempontból is gazdagítják a kiutazó hallgatókat.

Óbudai Egyetemen Pannónia fotókiállítást megtekintő hallgatókFotókiállítás az Óbudai Egyetemen

Hányan utaznak a 2024/2025-ös tanévben a Pannónia Ösztöndíjprogram révén?  

Az első 19 kiutazó már a nyáron megkezdte programját, az őszi félévre eddig 155 pályázatot tudtunk támogatni. A tavaszi félévre éppen a napokban zajlanak a hallgatók kiválasztásának utolsó lépései, de természetesen a részképzések mellett itt is tömeges jelentkezésre számítunk a rövid mobilitási programok kapcsán.

Augusztusban 4, szeptember folyamán 20 kollégánk élvezhette a program által kínált lehetőségeket, az őszi félévre további 86 kiutazást készítettünk már elő.

Van olyan sikertörténet a mobilitás terén, amit kiemelne?  

Az első résztvevők beszámolói alapján a program hatalmas siker: szakmai és személyes élményekkel gazdagodtak, és olyan kapcsolatokat építettek ki, amelyek hosszú távon hozzájárulnak szakmai fejlődésükhöz és a nemzetközi hálózatukhoz. Sikerként könyveljük el azt, hogy a nemzetköziesítési törekvéseinkbe olyan hallgatókat – az Ybl Miklós Építéstudományi Kar diákjait – is bevonunk, akik számára eddig szinte lehetetlen volt a mobilitási programokon való részvétel tanulmányi problémák nélkül.

Mennyi jelentkezőre számítanak a következő pályáztatási időszakban?  

A program sikere alapján a következő pályázati körben is magas érdeklődésre számítunk. Célunk az őszi mobilitási számok megtartása, illetve a rendelkezésre álló pénzügyi kereteken belül történő további emelése. A Pannónia Ösztöndíjprogram ösztöndíjai, az ösztönző pénzügyi támogatás és a tanulmányok elismerése egyaránt vonzóvá teszik a programot a hallgatók számára.

Hogyan építenek nemzetközi kapcsolatokat a Pannónia Ösztöndíjprogram segítségével?  

A program keretében számos új partneregyetemmel építettünk ki együttműködést, és folyamatosan bővítjük a már létező nemzetközi kapcsolataink viszonylatában is a megállapodásokat a Pannónia irányába, hogy minél színesebb és változatosabb lehetőségeket kínálhassunk a program iránt érdeklődőknek. Célunk, hogy minden hallgatónk és munkatársunk szakmai területének és személyes érdeklődési körének leginkább megfelelő globális tapasztalatokkal gazdagodjon. Emellett törekszünk arra, hogy hallgatóink a program kiválósági ösztöndíjában is részesülhessenek. Azonban jelenleg csak hat olyan intézménnyel van kapcsolatunk, amelyek a QS, vagy a THE alapján a top 250-be tartozik, de nagy erőkkel dolgozunk azon, hogy minél több ilyen intézménybe tudjunk hallgatókat és kollégákat kiküldeni.

Mik a legnagyobb kihívások a partnerségek területén?  

A kapcsolatépítés kezdőpontja még a XXI. században is a személyes ismeretség, a szakmai, kutatási együttműködés. A Pannónia Ösztöndíjprogram határtalan lehetőséget kínál ezek minél teljesebb kihasználására, ennek ellenére sokszor nehéz a kollégák személyes látogatásától függetlenül együttműködéseket megalapozni, a szerződések aláíratását kezdeményezni. Számos esetben kellett a Pannónia programot és az abban foglalt lehetőségeket több körös egyeztetések során bemutatni, mielőtt aláírásra került az együttműködési megállapodás.

Véleménye szerint melyek az egyetem legfontosabb eredményei a nemzetközi kapcsolatok terén?

Az egyetem kiemelkedő eredményeket ért el a nemzetközi hálózatának fenntartásában és bővítésében. A Pannónia program és a rangsorban elért előrelépés mind hozzájárulnak ahhoz, hogy egyre több nemzetközi együttműködésben vegyünk részt, hogy egyre több országba jussanak el munkatársaink és hallgatóink, valamint ahhoz is, hogy egyre több helyről érkezzenek hozzánk külföldi diákok, akár ösztöndíjas formában a Stipendium Hungaricum, a Diaszpóra Felsőoktatási Ösztöndíjprogram, az Ösztöndíjprogram Keresztény Fiataloknak programok vagy országközi megállapodások keretében, akár önfinanszírozóként, vagy akár részképzésekre intézményközi megállapodások vagy az Erasmus+ program által szponzorálva.

Milyen tervei vannak az egyetemnek a jövőre nézve a nemzetköziesítést tekintve?  

Az Óbudai Egyetem célja, hogy a Pannónia Ösztöndíjprogram segítségével tovább erősítse globális jelenlétét és minél szélesebb körben kínáljon nemzetközi mobilitási lehetőségeket hallgatóinak és oktatóinak. A „mi a világra nyitunk” megközelítés és a THE ranglistás előrelépés lehetővé teszi, hogy tovább növeljük nemzetközi vonzerőnket, és ne csupán a kiutazó hallgatók és munkatársak mobilitásán keresztül, de a bejövő hallgatók segítségével is tovább haladjunk az intézmény ambiciózus nemzetköziesítési céljainak megvalósításában.

 Fotók: Óbudai Egyetem

 

Tudjon meg többet a Pannónia Ösztöndíjprogram nyújtotta lehetőségekről!


pannonia statisztika szöveges