Neves egyetemek találkozhatnak hallgatóink kiváló teljesítményével: Pannónia a MOME-n
Interjú Falvai Györgyi nemzetköziesítési vezetővel és Németh Zsófia nemzetközi program koordinátorral.
Elsősorban a Pannónia Ösztöndíjprogramra tudunk támaszkodni a hallgatóink és oktatóink mobilitásának és kapcsolatépítésének megvalósítására.
A MOME honlapján ez olvasható: „…a művészet és a design csak nyitott, sokszínű és globális kontextusban érzékelhető, értelmezhető...”.
Milyen nemzetköziesítési törekvései vannak az Egyetemnek a fenti idézet fényében?
A MOME 145 éves működése alatt folyamatosan fejlődött, a magyar iparművészeti tradíciókra építő kreatív tehetséggondozás és innovatív szemlélet Magyarország vezető design és művészeti felsőoktatási intézményévé tették. A néhány éve megújult campus infrastruktúra és a modellváltás lehetővé tette a kutatás és inkubáció nemzetközi szintre emelését, az angol MA szakok indítását, valamint a nemzetközi pályázati együttműködések fokozását.
A jelenleg is zajló „Jövő Egyeteme” oktatás szerkezeti átalakítással pedig célunk a régió egyik kiemelkedő egyetemévé válni. A MOME Moholy-Nagy örökségének megfelelően a designra nem szakmaként, hanem szemléletmódként tekint, és a világban zajló társadalmi, gazdasági és környezeti változásokhoz reziliensen alkalmazkodó tervezőket képez, akik a design eszközével képesek valós válaszolt adni az élet kérdéseire, és versenyképes tudásukkal megállják helyüket a nemzetközi piacon is. Ehhez alapvető szükséglet a nyitottság interdiszciplináris és kulturális szinten is.
Ezért a MOME közössége olyan nemzetközi tudás- és tapasztalatcserére nyitott alkotói műhely, ahol a nemzetközi szcénában való bemutatkozás és megmérettetés lehetősége kiemelten támogatott. A külföldi vendégoktatók előadásai, a nemzetközi akadémiai és szakmai együttműködések, a tanulmányi utazások, nemzetközi kiállítás-, fesztivál-, vásár- és verseny részvételek pedig a curriculum részét képező szakmai tartalmak. A MOME célkitűzése, hogy az itt szerezhető tudás és diploma belépő legyen az európai és nemzetközi design szférába.
Hogyan illeszkedik ebbe a szemléletbe a Pannónia Ösztöndíjprogram megjelenése?
A fentiekben leírtak megvalósításához elsősorban a Pannónia Ösztöndíjprogramra tudunk támaszkodni a hallgatóink és oktatóink mobilitásának és kapcsolatépítésének megvalósítására, amelyet saját nemzetköziesítési költségvetésünk és egyéb pályázati pénzek is kiegészítenek. A Pannónia Ösztöndíjprogram a MOME összes nemzetköziesítési költségének (mobilitások és on-site együttesen) több mint 50%-t adják.
Hogyan népszerűsítik a nemzetközi mobilitást és a Pannónia Ösztöndíjprogramot?
Valójában nincsen szükség külön népszerűsítésre, eddig is népszerűek voltak az ösztöndíj-programok, de amióta az Erasmus+ - reméljük, átmeneti - megszűnése okozta bizonytalanság megjelent, még inkább érdeklődnek utána a hallgatóink. Rendszeresen tartanak az intézetek és szakok hallgatói beszámolókat, és mivel eleve kis létszámú képzésben oktatunk, az utazások híre első kézből adódik át hallgatók között.
A MOME vizsgaidőszaka, a KIPAK elnevezésű félévzáró prezentáció és kiállítás keretében is általában beszámolnak a hallgatók a kint töltött szemeszter alatt végzett szakmai munkáról és tapasztalatokról.
Vannak preferált egyetemek a hallgatók körében? Melyek a legkedveltebb úti célok?
Néhány kiemelt közülük: Lusófona Egyetem, Lisszabon; Észt Művészeti Akadémia, Tallinn; Glasgow Művészeti Egyetem, Glasgow
Hova utaztak az első hallgatók, oktatók a Pannónia Ösztöndíjprogram révén?
Ausztria, Linz: Ars Electronica, Európa meghatározó új-média művészeti fesztiválja, amelyen a MOME egy önálló kiállításon mutatkozhatott be, a legfrissebb innovatív hallgatói és kutatói projektek válogatásával.
Van olyan sikertörténet hallgatói vagy oktatói mobilitás terén, amit kiemelnének?
A Red Dot díjat, amely a design világ elsőszámú szakmai elismerése, Szingapúrban nemrégiben átvevő Guthy Máté jelenleg az ELISAVA Egyetemen tanul, Barcelonában, ő egyébként Pannónia nagykövetünk is.
Van olyan hallgatójuk, aki Pannónia Kiválósági Ösztöndíjjal tanul külföldön?
Nincs még egyelőre, de ennek a támogatási formának a kihasználására törekszünk, a meglévő kapcsolatok mellé új partnerségek kialakításával, olyan világelső referencia-egyetemekkel, amelyek a hallgatóink számára motiváló célt jelenthetnek.
Hogyan építenek nemzetközi kapcsolatokat a Pannónia Ösztöndíjprogram segítségével?
Igyekszünk megtartani és megerősíteni a korábbi partnerkapcsolatokat. A Pannónia Ösztöndíjprogram megjelenése óta elsősorban a közép-kelet európai régión belüli új kapcsolatok erősödtek meg (pl. Wroclaw, Split, Belgrád), de tengeren túli partneri szerződések is alakulóban vannak (Prescott College, Arizona; Polytechnic University, Hong Kong; The Design Village, Delhi).
Van olyan sikertörténet, amit kiemelnének a partnerségek terén?
Jelenleg 140 partnerünk van a világban, amely szám lassan növekszik is, de fontos tudni, hogy a MOME sokféle művészeti ágat fog át, amelynek eltérő vezető szakmai műhelyei, megmérettetései és eseményei vannak, ezért különböző területeken, más-más típusú sikerekkel dicsekedhetünk.
Viszont a Pannónia Ösztöndíjprogram rövid távú hallgatói mobilitás része reményeink szerint lehetőséget nyújt majd olyan nemzetközi kutatási együttműködéseken, workshopokon, versenyeken, fesztiválokon, nyári egyetemeken való részvételre, ahova eddig nem feltétlenül juthattunk el, és ahol így a neves egyetemek találkozhatnak hallgatóink kiváló teljesítményével, amelynek köszönhetően új akadémia partnerekre tehetünk majd szert.
Képek: (c) Lakos Máté, Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME)
Tudjon meg többet a Pannónia Ösztöndíjprogram nyújtotta lehetőségekről!