Egy valóra vált amerikai álom

Interjú Pop Alexandrával, a Semmelweis Egyetem végzős orvostanhallgatójával, aki a szakmai gyakorlatát Buffalóban tölti Pannónia Ösztöndíjprogrammal.

Alexandra különböző klinikai gyakorlatokon vesz részt, például szülészet-nőgyógyászat vagy gyermek neurológia területén, de fontosnak tartja az utazása szemléletformáló erejét.

Egyetemista lány fontot hajjal és szemüvegben egy irodában dolgozik
Egy valóra vált amerikai álom

Mesélj egy kicsit arról, hol vagy és mit tanulsz? 

Jelenleg az Egyesült Államokban, Buffalóban tartózkodom, ahol végzős orvostanhallgatóként két és fél hónapot fogok eltölteni. Különböző klinikai gyakorlatokon veszek részt, például szülészet-nőgyógyászat és gyermek neurológia területén, valamint egy rövid kutatási program keretében a patológiával is megismerkedhetek majd november elején.

Ez az időszak leginkább arra szolgál, hogy új szemléletet nyerjek, és más perspektívából lássam az orvoslás világát, megismerjem az amerikai egészségügyi rendszer működését.

A DENT épülete kék éggel a háttérben

Mi alapján esett a választásod az Egyesült Államokra?

Gyerekkori álmom volt megtapasztalni, milyen lehet az élet Amerikában. Amikor lehetőséget kaptam arra, hogy ebben a programban részt vegyek, azonnal tudtam, hogy ez az álom valóra válhat. Az amerikai egészségügyi rendszer mindig is érdekelt, és úgy gondoltam, hogy itt új tapasztalatokat szerezhetek, ami később nagyban formálhatja a hozzáállásomat a gyógyításhoz.

Mik az első benyomásaid az országról? 

Már korábban is jártam az Egyesült Államokban, így nem volt teljesen új a kultúra. Buffalo kellemes, barátságos város, se nem túl nagy, se nem túl zsúfolt. Külön öröm, hogy a környék, ahol lakunk, tele van zöldövezettel. A filmekből ismert sztereotípiák itt is jelen vannak, például a hatalmas autók és a bevásárlóközpontok óriási adagjai, de ezek inkább szórakoztatóak. A város atmoszférája nyugodt, kifejezetten otthonosan érzem magam.

Vízesés szivárvánnyal háttérben épületekkel

Mi jelenti a legnagyobb kihívást számodra? Hogyan küzdötted le?

A legnagyobb kihívást számomra az időeltolódás jelenti. Nehéz úgy kapcsolódni az otthoniakhoz és elintézni az otthoni ügyeket, hogy 6 óra különbség van, és naponta akár 10 órát is bent töltök a klinikán. Korán kelni és a nap elején elintézni a fontos dolgokat segít abban, hogy áthidaljam ezt a kihívást, és közben a kinti életre is tudjak fókuszálni.

Miben más a kinti egyetemi élet? 

Mivel a legtöbb időmet a kórházban töltöm, az egyetemi élettel kevésbé találkozom. Azonban a helyi diákokkal való beszélgetések során sokat tanultam az oktatási rendszer különbségeiről. Itt például a diákok a gimnázium után először egy college-ban tanulnak, és csak utána lépnek tovább az egyetemre. Ez a fajta fokozatosság érdekes kontrasztot mutat a magyar rendszerhez képest. Emellett többször látjuk a University of Buffalo által meghirdetett hallgatói programokat is.

DaVinci robot asszisztált műtét orvosokkal orvostechnikai eszközökkel

Melyik a legizgalmasabb gyakorlat, amin részt vettél? 

Eddig a szülészet-nőgyógyászati rotációmon vagyok túl, ami kifejezetten izgalmas volt. Lehetőségem volt mélyebben megismerni az amerikai egészségügyi rendszert, összehasonlítva a magyar gyakorlattal. 

Részt vettem műtéteken, szüléseken, járóbeteg ellátásban. Érdekes volt megtapasztalni, hogyan működik itt a biztosítási rendszer, milyen széleskörű beavatkozások elérhetők viszonylag gyorsan, és hogy mennyire szabad az orvosválasztás. 

Mi a legnagyobb pozitív meglepetés, amivel szembesültél a szakmai gyakorlatod ideje alatt?

A fogadtatás hihetetlenül kedves volt. Az itt dolgozó kollégák és a program szervezői mindent megtesznek azért, hogy jól érezzük magunkat és hasznos tapasztalatokat szerezzünk. Ez a támogató légkör igazán pozitív meglepetés volt számomra, és még inkább megerősítette bennem, hogy jó helyen vagyok.

Milyen tanácsot adnál másoknak, akik még nem vágtak bele? Mit üzensz kintről?

Ha valaki hasonló kalandba vágná a fejszéjét, azt tanácsolnám, hogy legyen előrelátó, és készítse fel magát pénzügyileg is, hogy a váratlan helyzetek ne érjék felkészületlenül. 

Emellett legyetek nyitottak és rugalmasak! Minden helyzetből lehet tanulni, és ha nincs is minden úgy, ahogy elképzeltétek, fontos, hogy alkalmazkodjatok, és a lehető legtöbbet hozzátok ki a lehetőségekből.

 Képek: Pop Alexandra

Nézd meg, milyen lehetőségeid vannak a Pannónia Ösztöndíjprogrammal!


pannonia statisztika szöveges