Hihetetlen, milyen egyszerű itt barátokat találni

Interjú Mudrák Sárával, a győri Széchenyi István Egyetem mesterszakos hallgatójával.

Sára Bolognában, a világ egyik legnagyobb hagyományú egyetemén tanul Regionális és Környezeti Gazdaságtant a Pannónia Ösztöndíjprogramnak köszönhetően.

Fiatal egyetemista lány a napsütésben áll egy téglakerítés előtt
Hihetetlen, milyen egyszerű itt barátokat találni

Mesélj egy kicsit arról, hol vagy és mivel foglalkozol?

Jelenleg a Pannónia Ösztöndíjprogram keretében Bolognában, Olaszországban tanulok. Bár hivatalosan Regionális és Környezeti Gazdaságtant hallgatok, adminisztratív okokból mégis az Agrár- és Élelmiszertudományi karhoz tartozom. Szerencsére azonban sikerült olyan kurzusokat is felvennem, amelyek szorosan kapcsolódnak az otthoni mesterszakomhoz a győri Széchenyi István Egyetemen.

Mi alapján esett a választásod Olaszországra?

Mindig is elbűvölt az olasz kultúra, a nyelv, az ételek és az emberek. Már régóta szerettem volna megtanulni olaszul, így amikor adódott a lehetőség, hogy a Pannonia Ösztöndíjprogram keretében külföldön tanulhatok, nem volt kérdés, hogy Olaszország legyen a választásom. Bologna nemcsak gazdag történelmével, hanem diákbarát atmoszférájával is tökéletes választásnak bizonyult.

utcakep napsütésben sárga házakkal

Mi jelentette a legnagyobb kihívást az első időszakban? Hogy győzted le a nehézségeket?

Az első pár nap jelentett kihívást, hiszen egy új város, új kultúra és közeg fogadott. Bár izgalommal vártam az új élményeket, mégis egy kis időbe telt, mire igazán otthonosan éreztem magam itt. Szerencsére a helyiek nyitottsága és kedvessége rengeteget segített a beilleszkedésben. Ahogy elkezdődött a szemeszter és találkoztam a szaktársaimmal és a többi külföldi hallgatóval, egyre inkább kezdtem komfortosan érezni itt magam. Mostanra már teljesen megszoktam az itteni életemet és nagyon élvezem a mindennapokat.

Miben más a bolognai egyetemi élet?

Bologna a világ egyik legrégebbi és legnagyobb hírnevű egyetemi városa, így megtiszteltetés, hogy itt tanulhatok. Az egyetemi oktatás stílusa nagyon hasonló az otthonihoz. A legszembetűnőbb különbségek közé tartozik az előadások hossza és a tanárok időbeosztása. Az otthoni egyetemeken megszoktam, hogy az órák általában 90 percesek, itt viszont az előadások jellemzően kétórásak, bár közben tartanak egy rövid szünetet. Ami még érdekesebb, hogy a tanárok gyakran 15 perccel később kezdik az órát, és ezt teljesen természetesnek veszik – ez egy bevett szokás, amit eleinte furcsálltam, de mára már hozzászoktam.

Hol laksz és kikkel? Könnyen találtál szállást?

Egyedül lakom, egy kis lakást bérlek. Fontos szempont volt, hogy a barátaim és a családom könnyen meglátogathassanak. Sajnos tudom, hogy itt nehéz szállást találni, és sok a csaló, ezt többektől is hallottam. Szerencsére én könnyen találtam lakást, megbízható tulajjal.

Fagyi egy lány kezében

Mi a legnagyobb pozitív meglepetés, ami eddig történt veled kint?

A legnagyobb pozitívum egyértelműen az emberek. Hihetetlen, milyen egyszerű itt barátokat találni, és milyen gyorsan formálódnak új kapcsolatok! Elképesztő, hogy már az első héten rengeteg új ismeretséget kötöttem. 

Vannak barátaim Lengyelországból, Németországból, Franciaországból, Csehországból, Belgiumból, Olaszországból, Portugáliából, sőt, még Peruból is! Hihetetlen élmény ennyi új emberrel beszélgetni, megismerni a világot az ő szemükön keresztül, és közösen felfedezni Olaszországot.

Ráadásul a diákok számára rengeteg programot szerveznek, így minden napra jut valami izgalmas tevékenység. Legyen szó városnézésről, kulturális eseményekről vagy közös vacsorákról, itt egyszerűen lehetetlen unatkozni. Ez a pezsgő diákélet és a folyamatosan zajló programok még élvezetesebbé teszik az itt töltött időt. 

Milyen tanácsot adnál azoknak, akik még nem vágtak neki Pannónia Ösztöndíjprogrammal a világnak?

Mindenkinek csak azt tudom tanácsolni, hogy éljen a lehetőséggel és menjen külföldre tanulni, mert ez egy életre szóló és páratlan élmény. Nemcsak az adott ország kultúráját ismerhetjük meg mélyebben, de személyiségünk is gazdagodik azáltal, hogy kilépünk a komfortzónánkból. Én nagyon szerencsésnek mondhatom magam, hiszen az egyetemen a tanáraim is bátorítottak, hogy jelentkezzek, és az ő támogatásuk óriási lökést adott. Az is sokat segített, hogy az adminisztrációs folyamatok zökkenőmentesen mentek, és nem ütköztem komolyabb akadályokba. Egyedül a tárgyfelvétel során akadt némi nehézség, de ez is megoldódott, és végül minden szükséges tantárgyat fel tudtam venni.

Nemcsak szakmailag, hanem emberileg is rengeteget ad, és bár az elején adódhatnak akadályok, megéri szembenézni velük, mert minden egyes perc, amit külföldön egy új országban új emberek között tölthetünk, felbecsülhetetlen.


Nézd meg, milyen lehetőségeid vannak a Pannónia Ösztöndíjprogrammal!

Fotók: Mudrák Sára


pannonia statisztika szöveges