Rövid tanulmányút Kazahsztánba
Interjú Öner Erikával, a Szegedi Tudományegyetem doktorandusz hallgatójával és tanársegédjével.
Erika kazah nyelvet tanít az Altajisztikai Tanszéken, miközben a Történelem Tanszék doktorandusza.
Mi az az altajisztika?
Az altajisztika török és mongol nyelvekkel foglalkozik, ezeknek a népeknek a történetével és kultúrájával.
Miért fordultál a kazah nyelv és kultúra felé?
Valami különlegeset akartam tanulni, egy különleges nyelvet és vonzott az utazás. Ezen a tanszéken eljuthat az ember Kazahsztánban, Mongóliába, Törökországba, Közép-Ázsiába és engem vonzott ez az irány.
Jártál már korábban Kazahsztánban?
Igen, diákkoromban, amikor az a tanárnő, akinek most a helyére léptem elintézte, hogy fél évet kint tanulhassak egy másik intézményben, Dél-Kazahsztánban.
Milyen céllal mentél ki?
Kettős céllal mentem ki: egyrészt a Szegedi Tudományegyetemen 23 évig tanított egy kazah lektor, aki Öszkemen városából érkezett és engem is tanított. Miután visszament, a Szegedi Tudományegyetem Altajisztikai Tanszékén én vettem át a helyét és én tanítom a kazah nyelvet. A célunk az volt, hogy a két egyetem között létrejöjjön egy együttműködés, elmélyüljön a kapcsolat és hogy mi is tudjunk diákokat kiküldeni. Ennek érdekében találkoztam a kazahsztáni egyetem rektorával és több vezetővel.
Másrészt, doktoranduszként a könyvtárba látogattam el és a levéltárban kutattam. Szeretném az utam során összegyűjtött információkat cikk formájában megjelentetni. Ez egy ismeretterjesztő-jellegű publikáció lenne a kelet-kazahsztáni régióról és arról, hogy a 20. században milyen befolyások érték a régiót– gondolok itt főként az orosz hatásra –, illetve bemutatnám az itt lezajlott népesség-csere jelenségét.
Milyen egy kazah egyetem? Milyen benyomásaid voltak a hallgatókról, oktatókról?
Az öszkemeni Sarsen Amanzholov East Kazakhstan State University kétnyelvű egyetem, akárcsak a város maga. Mivel közel van az orosz határhoz, sok kazah nem tud kazahul, csak oroszul, az órák is ezen a két nyelven folynak. Koreából, sokan Tádzsikisztánból érkeznek oda tanulni.
Kazahsztánban korábban kezdik az egyetemet, 17-18 éves fiatalokkal is találkozni.
Az emberek, általában nagyon kedvesek és segítőkészek voltak, de alapvetően egy zártabb, konzervatívabb társadalomról beszélünk.
Hazatérve meséltél a diákjaidnak a kazah utadról?
Persze! Egy szeminárium keretein belül, ahol a tanszék összes oktatója és diákja jelen volt, egy fényképes beszámolót tartottam.
Szerettem volna, hogy kedvet kapjanak ahhoz, hogy kimenjenek és hogy ezt a kapcsolatot tovább tudjuk éltetni. Remélem, hogy a következő szemeszterben vagy tanévben több diákunk is eljut majd Pannónia ösztöndíjjal az öszkemeni egyetemre!
Képek: Öner Erika
Nézd meg, milyen lehetőségeid vannak a Pannónia Ösztöndíjprogrammal!