Régi álmom volt, hogy egyszer a Harvardon kutathassak
Dr. Hergár Luca Pannónia Ösztöndíjas kutató ismét válaszolt kérdéseinkre
Luca – akivel korábban már beszélgettünk a Pannónia Ösztöndíjas tapasztalatairól – jelenleg is PhD hallgatóként végez kutatómunkát Bostonban, a Harvard Medical School - Massachusetts General Hospital Ortopédiai és Traumatológiai Részlegén. Fő kutatási területe a könyöktáji törések utáni sebgyógyulási zavarok.
A Harvard egyike a világ vezető tudományos műhelyeinek. Milyen lépések vezettek el addig, hogy itt kutathass?
Régi álmom volt, hogy egyszer a Harvardon kutathassak, de nem gondoltam volna, hogy ez valóban teljesülhet. A Semmelweis Egyetem és a Harvard University között 2024 szeptemberében indult el a Muszkuloszkeletális Kutatói Program, melyben a Semmelweis Egyetem és a Pannónia Ösztöndíjprogram támogatásával, a doktori képzésem részeként vehettem részt idén.
Ezeknek a rendkívüli lehetőségeknek köszönhetően jutottam végül ide. Nagyon megtisztelő számomra, hogy engem választottak a kutatói program első résztvevőjének.
Milyen kutatásokban veszel jelenleg részt?
Jelenleg a Massachusetts General Hospital Ortopédiai Részlegén, a kézsebészeti kutatócsoportban dolgozom. A kutatási projektjeim főként a könyöktáji törések műtéti rögzítését követő sebgyógyulási zavarokra és egyéb szövődményekre koncentrálnak. Az elmúlt 10 évben ellátott betegek adataiból készítettünk egy átfogó adatbázist, ezt elemezve keressük azokat a rizikófaktorokat, amik hozzájárulhatnak a műtét utáni szövődmények kialakulásához. Ebben a témában a klinikai kutatással párhuzamosan egy irodalomkutatást is végzünk. A rizikófaktorok ismeretében könnyebben azonosíthatjuk majd azokat a betegeket, akiknél kialakulhatnak szövődmények, így szoros utánkövetéssel, az egyénnek leginkább megfelelő ellátási módszerekkel segíthetünk, hogy ezek a szövődmények lehetőleg ne alakuljanak ki, vagy pedig hamar felfedezésre kerüljenek, és végül jó funkcionális eredményeket érjünk el a műtétet követően. Emellett dolgozom egy további kutatáson, ami a csukló MRI leleteken véletlenül felfedezett elváltozásokkal foglalkozik.
Egy ilyen rangos intézményben töltött idő hogyan változtatta meg a gondolkodásodat a saját kutatási irányodról, a tudományos karrier lehetőségeidről nemzetközi szinten?
A kézsebészet egy nagyon színes terület, sokféle kutatási irány van. A diagnosztika és a műtéti technikák fejlődésével egyre hatékonyabban tudunk gyógyítani, de mindig vannak újabb kérdések, amikre még nem tudjuk a választ, ahol még keressük a legjobb kezelési lehetőséget. Nagyszerű dolog azt látni, hogy egy vezető tudományos intézményben milyen érdeklődéssel, lelkesedéssel fordulnak az orvosok, a kutatók ezek felé a kérdések felé. Igazán motiváló egy ilyen csapat tagjaként dolgozni. A nemzetközi együttműködések szerepe tudományos téren is egyre inkább nő. Ahhoz, hogy pl.: egy kezelési mód hatékonyságáról meggyőződhessünk, nagy létszámú, több centrumban végzett kutatások eredményeire van szükség. Az egyetemek közötti együttműködések lehetővé tesznek ilyen típusú közös kutatásokat is, hozzájárulnak ahhoz, hogy megismerjük a helyi kezelési irányelveket, szélesítsük a látókörünket, jobb szakemberekké váljunk. A nemzetközi konferenciák is jelentősen hozzájárulnak ahhoz, hogy a kutatásunk eredményeit a szélesebb szakmai közösségnek is bemutathassuk.
Idén Washington D.C-ben került megrendezésre a IFSSH-IFSHT nemzetközi kézsebészeti konferencia, ami háromévente ül össze. Örömteli élmény volt, hogy témavezetőmmel, Dr. Hetthéssy Judittal bemutathattuk a csukló MRI diagnosztikus pontosságát vizsgáló kutatásunk eredményét.
A kutatás, amin jelenleg is dolgozom, több témából tevődik össze. Ezek arra koncentrálnak, hogy a rendelkezésre álló adatok alapján feltárt összefüggéseket hogyan tudjuk a diagnosztika során hasznosítani, különböző megbetegedések esetén. A kézsebészeti kutatócsapattal való együttműködés megerősített abban, hogy ez egy aktuális és fontos irány, amit érdemes folytatni, és remélem, hogy a jövőben is fogunk még tudni együtt dolgozni közös projekteken.
Sokan álmodnak ilyen lehetőségről, de kevesen mernek lépni. Milyen tanácsot adnál azok számára, akik szeretnének egy világhírű egyetemre kijutni?
Külföldön tanulni egy különleges, életre szóló élmény, mindenkit csak bíztatni tudok arra, hogy vágjon bele!
Talán a legkézenfekvőbb tanács: meg kell keresni a lehetőségeket. Sok intézménynek vannak már kialakult partnerkapcsolatai, külföldi intézmények közül is sokan keresnek együttműködési lehetőségeket, ezeket mindig érdemes figyelni. Ehhez kapcsolódik a nyelvtanulás is. A magabiztos angoltudás - illetve úticéltól függően az adott ország nyelvének az ismerete - a jelentkezést, ügyintézést és a későbbi munkát is nagyban megkönnyíti, ebbe mindenképp érdemes időt, energiát fektetni. Fontosnak tartom az elkötelezettséget és a rugalmasságot is. Egy ösztöndíjhoz, kutatási programhoz nagy előnyt jelent a korábbi tudományos tapasztalat, illetve, ha van egy elképzelésünk, tervünk arról, hogy milyen témában szeretnénk dolgozni. Előfordulhat persze, hogy ezeken a terveken menet közben változtatni kell, de ha tudunk alkalmazkodni a váratlan helyzetekhez, az a kutatás területén is csak lendít a munkánkon.
Hogyan illeszkedik a Pannónia Ösztöndíjprogram a hosszú távú szakmai terveidbe? A megszerzett tapasztalatok közül melyek azok, amiket a leginkább hasznosítani tudsz majd a karriered során?
Ahogyan már az interjú elején is említettem, a Semmelweis Egyetem és a Pannónia Ösztöndíjprogram támogatásával, a doktori képzésem részeként vehettem részt idén a Muszkuloszkeletális Kutatói Programban.
A Harvard Egyetem a világelsők között van a tudományos kutatás területén, nagyon komoly erőforrásokkal rendelkezik, és közös érdek, hogy ezek az erőforrások a leghatékonyabban legyenek kihasználva. Ez az egyes kutatócsoportok működésére is igaz, megtapasztalhattam, hogy hogyan működik egy nagylétszámú kutatócsoport, hogyan érdemes megbeszélni az új kutatási ötleteket, hogyan lehet ezeket a terveket aztán megvalósítani.
A disszertációra készülve úgy gondolom, hogy az itt szerzett tudás jelentősen hozzájárul ahhoz, hogy később én is hatékonyan, tudományos megalapozottsággal vezethessem majd a kutatásaimat.
Egy külföldön eltöltött kutatási év nemcsak tudományos, hanem emberi szempontból is formáló élmény. Milyen új látásmódot, készségeket hozol haza, ami itthon is érezhető hatással lehet a karrieredre?
A közös munka, közös élmények valóban összekovácsolták a kutatócsoportunkat. Bízom abban, hogy az itt megismert kollégákkal kialakult kapcsolat hosszú távon is megmarad, és lesz még lehetőségünk együtt dolgozni. Az amerikai látásmód nem csak a kutatás területén, hanem a mindennapokban is különbözik egy kicsit az általam megszokottól.
Amit mindenképpen magammal szeretnék vinni, az az újra való nyitottság, a tudományos kíváncsiság, és az a törekvés, hogy folyamatosan fejlesszük, finomítsuk a tudásunkat, hogy a betegeinknek a legjobb kezelést adhassuk.
Fotók: Dr. Hergár Luca
Nézd meg, milyen lehetőségeid vannak a Pannónia Ösztöndíjprogrammal!