Számtalan élmény, tapasztalat, és barátság Bécsben
Interjú Mészáros Tündével, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem természetvédelmi mérnök szakos hallgatójával, aki Pannónia ösztöndíjjal tanul Bécsben.
Tünde élvezi az egyetem hallgatóbarát légkörét, kedvenc kurzusa a talajmikrobiológia, szabadidejében pedig csodás tájakat fedez fel Ausztria-szerte.
Mesélj egy kicsit arról, hol vagy és mit tanulsz?
Jelenleg Bécsben, a BOKU-n (Universität für Bodenkultur) töltöm az őszi féléves tanulmányaimat Pannónia ösztöndíjjal. Alapszakos hallgató vagyok, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Természetvédelmi mérnök szakára járok, a bécsi egyetemen pedig agrártudományi szakos hallgatóként tanulok.
Mi alapján esett a választásod Ausztriára és a BOKU-ra?
Már általános iskolában, majd ezt követően gimnáziumban is német kéttannyelvű osztályba jártam, ezen időszak alatt sokat tanultam a német nyelvű országokról és kultúrájukról. Terveim között szerepelt, hogy egyetem alatt szeretnék fél évet Németországban vagy Ausztriában tanulni, így egyrészt a nyelvtudásomat tudnám ápolni és fejleszteni, másrészt jobban betekintést nyerhetnék az ottani életbe, oktatásba, kultúrába. Végül a BOKU mellett döntöttem, ugyanis rendkívül szimpatikusnak találtam az egyetemet és a holnapjukat, az ott megjelentetett szakokat és a tárgyakat, amelyeknek listája bárki számára elérhető. Emellett láttam, mennyi színes és érdekes programot szerveznek a külföldi hallgatóknak, melyet ideérkezésemkor én is megtapasztalhattam.
Mik az első benyomásaid az országról?
Ausztria nagyon különleges és hangulatos, rengeteg lehetőséget látok így az országban és Bécsben is, hiszen számos program, kirándulási helyszín várja az idelátogatókat. Vonatra ülve akár egy órás útra is számos aranyos falu, túraútvonal található. Az Alpok lábánál terül el a város, így csodálatos tájak vannak mindenhol, ami nekem, természetvédelmi mérnök hallgatónak egy fontos elem.
Mi okozta a legnagyobb kihívást az ösztöndíjas időszakod alatt?
Számomra a szálláskeresés okozta a legnagyobb kihívást, ugyanis a bécsi egyetemeknek nincsen sajátjuk. A magas hallgatószám miatt a város kollégiumai hamar tele lettek, így nehéz volt szabad helyet találni, de időben keresve és foglalva ezt meg lehet előzni. Jelenleg egy egyetemhez közeli, hangulatos kollégiumban vagyok, ahol rendkívül kedvesek a dolgozók és a lakók is. Emellett a bécsi akcentus megértése jelentett eleinte gondot, de ez napról napra megszokottabbá válik a fülemnek.
Miben más a kinti egyetemi élet?
Engem meglepetésként ért, hogy a tárgyfelvételnél mennyire rugalmasak voltak az oktatók, rengeteg tárgynál várólistán voltam csak és mivel külföldi hallgató vagyok, tudtak nekem helyet biztosítani. Az egyetemen a közösségi terek, zöldfelületek elég jelentős arányban jelen vannak. Nagyon hallgatóorientált és barátságos a környezet, ki vannak alakítva konyha-tanuló terek, ahol kávét főzni, ebédelni, tanulni lehet, emellett a tetőkön, udvarokon, könyvtárakban is van erre lehetőség. Gyakran rendeznek úgynevezett Hofmarkt-ot az egyetemi főépület belső udvarán, ahol kézműves termékeket, ételeket-italokat, ékszereket, különlegességeket árusítanak a vállalkozások, emellett az Ausztriában (is) nagy népszerűséget élvező Blasmusik szól, amely egy fúvós zenekar, melynek tagjai népviseletben zenélnek.
Melyik a legizgalmasabb kurzus, amit felvettél?
A legizgalmasabb kurzusnak a Bodenmikrobiologie-t (talajmikrobiológia) mondanám, ugyanis rendkívül érdekesen és mélyrehatóan, sok szempontból közelítik meg a témát és számos összefüggést tudtam meg már az első órákon. Hihetetlen, hogy egy apró földterületben több millió organizmus él, komplex rendszereket alkotva. Már nagyon kíváncsi vagyok a többi előadásra is a félév során.
Mi a legnagyobb pozitív meglepetés, ami eddig ért?
Az emberek kedvessége és nyitottsága az, ami leginkább megmelengette a szívemet. Az oktatás megkezdése előtti héten a BOKU és az Erasmus Student Network számos programot szervezett nekünk, így lehetőség nyílt megismerni egymást, akár egy campus túra keretein belül, vagy egy borvacsora mellett Bécs külvárosában. Ezen alkalmakon rengeteg hallgatóval beszélhettem, mindannyiuk érdeklődő és jólelkű volt, így rengeteg érdekességet tudtunk megosztani egymással a saját kultúránkról, az országunk gasztronómiájáról és a tanulmányainkkal kapcsolatos céljainkról.
Milyen tanácsot adnál másoknak, akik még nem vágtak neki Pannónia ösztöndíjjal a világnak?
A döntést nehéz meghozni... én is sokat gondolkodtam, hogy jelentkezzek-e a külföldi mobilitásra, hiszen így hátra hagyom a szeretteimet, barátaimat, az egyetememet, de ez az érzés teljesen rendben van. Viszont tudtam, hogy ez a fél év számtalan élménnyel, tapasztalattal és barátsággal fog megajándékozni, így meghoztam a döntést és nagyon örülök, hogy jelentkeztem. Így azt a tanácsot adom azoknak, akik még nem tudtak dönteni, hogy vágjanak bele, hiszen feledhetetlen élmény egy külföldi egyetemen tanulni és új embereket megismerni, barátságokat kötni, emellett pedig önmagunkat is jobban megismerhetjük.
Fotók: Mészáros Tünde
Nézd meg, milyen lehetőségeid vannak a Pannónia Ösztöndíjprogrammal!