Új távlatok a Magyar Táncművészeti Egyetemen

Interjú Nemes-Tábori Annával, a Magyar Táncművészeti Egyetem Karrier Irodájának referensével.

A Pannónia Ösztöndíjprogram hallgatóink és oktatóink külföldi táncéletbe való bekapcsolását nagymértékben elősegíti.

Őrkői néptáncot járó hallgatók a Magyar Táncművészeti Egyetemről
Új távlatok a Magyar Táncművészeti Egyetemen

A Magyar Táncműveszti Egyetem azon kevés intézmények egyike Európában, amely diplomát adó táncművész végzettséget ad. Milyen súlya van ennek a magyar, illetve a nemzetközi táncművészeti oktatás színterén?

Egyediséget ad számunkra: az, hogy akár divattáncból is lehet diplomát szerezni, kiemel minket a nemformális oktatásban működő intézmények sorából. Ez azonban sokáig nem jelentett kiemelt vonzerőt.

Ám itthon és Európában is egyre fontosabb, hogy a tánc területén mozgó szakemberek is rendelkezzenek felsőfokú végzettséggel, hiszen ez szélesebb látókört és alaposabb képzést is jelent. És fontos az oklevél megszerzése azért is, mert a viszonylag rövid táncos pálya után így már diploma birtokában építheti tovább életpályáját a táncos: jobb esélyekkel indul a munka vagy képzések világában.

Milyen lehetőségeket nyitott meg az Egyetem számára a Pannónia Ösztöndíjprogram?

Ami a mi hallgatóinknak nagyon pozitív, hogy lehetőség nyílt rövid távú tanulmányi mobilitásokra. Így jelentős mértékben megnőtt a táncszakmai nyári intenzív kurzusokon való részvétel, illetve a szakmai gyakorlaton lévő hallgatóink száma is ugrásszerűen megnőtt.

Hogyan ösztönzik a hallgatókat a Pannónia Ösztöndíjprogramban való részvételre?

A legjobb marketing az elégedett hallgató. Az első pályázati körnél kellett jobban hirdetni, bevonni az oktatókat, mestereket, hogy bátorítsák a hallgatókat a jelentkezésre. Mostanra már, túl a sokadik pályázati körön egyre többen jelentkeznek és kérdeznek egymástól a hallgatók:

Milyen volt a spanyol kurzus? Hogy érezted magad Amszterdamban? Mennyire volt modern a kurzus Berlinben vagy inkább kortársnak mondanád? 

Egymást segítik a hallgatók, megosztják tapasztalataikat, amit nagyon jó látni.

Négy fiatal lány mosolyog egy barcelonai színművészeti intézmény előttVégzős táncművész, moderntánc szakirányos hallgatók az Institut del Teatre-ben teljesítették szakmai gyakorlatukat.

Hova utaztak az első hallgatók, oktatók Pannónia Ösztöndíjprogram révén?

Berlinbe a Dart Company-hez, Amszterdamba a Dutch National Ballet nyári kurzusára, a b12-be szintén Berlinbe, Barcelonába az Institut del Teatre-hoz, a belgiumi Mosa Ballet Schoolhoz és még sorolhatnám. 

A táncművész képzés elég speciális és bár több képzőhely is van Európában, BA diplomát a Magyar Táncművészeti Egyetemen kívül alig pár intézmény ad. Így nem csak ezekre az egyetemekre korlátozódik a figyelem, sokkal inkább társulatokhoz szeretnek menni tapasztalatot gyűjteni, megismerkedni még több táncstílussal, technikával, mesterrel.

Elméleti oktatóinknak pedig nagy segítség, hogy most már aktív konferencia részvételre is kaphatnak támogatást, hiszen több olyan futó kutatási projektjük van, amit beválogatnak neves konferenciákra és így megoszthatják eredményeiket más szakmabeliekkel.

Egyébként pont egy ilyen konferencián való részvétel alkalmával ismerkedett meg egy oktatónk egy neves szakemberrel, Eric Franklinnel, akit meg is hívott workshopot tartani a Művészetpedagógiai Konferenciára, aminek 2025-ben egyetemünk ad otthont.

Van olyan sikertörténet hallgatói, oktatói mobilitás terén, amit kiemelnének?

Az idén végzős, moderntánc szakirányon tanuló hallgatóink október és december között mindannyian külföldi társulatoknál voltak szakmai gyakorlaton Olaszországtól Portugálián át Spanyolországig. Honlapunkon egy cikksorozatot is megjelent, ahol őszintén mesélnek külföldi tapasztalataikról. 

Csoportkép modern táncosokról egy táncterembenHallgatók szakmai gyakorlaton az Agora Coaching Project keretében Reggio Emiliában, Olaszországban.

Vagy ott vannak a néptánc szakirányon tanuló hallgatóink, akikhez Erdélyből hívtunk meg egy oktatót, hogy őrkői cigánytáncokat tanítson nekik. Ez a táncpedagógus kezdte el felgyűjteni a táncot az 1990-es évek végén, így az őrkőiek után ő az egyik leghitelesebb tovább örökítője ennek a táncnak. Az általa betanított, és a mi hallgatóinkra koreografált számmal nyílt meg az idei, 25. Educatio Szakkiállítás a Hungexpón.

Hogyan építik nemzetközi kapcsolati hálójukat?

A táncszakma egy elég szűk kört érint, ahol szinte mindenki ismer mindenkit. Még mindig a személyes ismeretségek révén jönnek létre kapcsolatok, adódnak lehetőségek. Ahol azonban megismerik hallgatóinkat, szívesen fogadják őket a jövőben is, mert tudják, hogy jó alapokkal érkeznek és jó velük együtt dolgozni.

A tánc területén kevés a formális képzésben diplomát adó intézmény, így számunkra fontos eredmény, hogy nem csak felsőoktatási intézményekkel tudunk kapcsolatot építeni és ápolni.

Szélesedik az a kör, akikkel együtt tudunk működni, és stabilizálódnak azok az együttműködések, melyek eddig személyekhez vagy eseményekhez kapcsolódtak. Ezzel együtt az intézmény is tudatosabbá vált a nemzetköziesítésben: keressük és formáljuk a kialakuló kapcsolatokat. 
Egyre több nemzetközi hallgatónk is van, az idei tanévben is Japántól Kínáig, az USA-tól Koreáig, illetve a környező országokból tanulnak nálunk különböző szakirányokon hallgatók.

Milyen tervei vannak az egyetemnek a jövőre nézve a nemzetköziesítést tekintve?

2030-ra szeretnék Európa meghatározó táncművész-, táncpedagógus-képző egyetemévé válni. Ennek a törekvésnek az egyik fontos pillére a Pannónia Ösztöndíjprogram, hiszen hallgatóink és oktatóink külföldi táncéletbe való bekapcsolását nagymértékben elősegíti.

Képek: Magyar Táncművészeti Egyetem

Tudjon meg többet a Pannónia Ösztöndíjprogram nyújtotta lehetőségekről!


pannonia statisztika szöveges