Mobilitási hagyományok megőrzése, új mobilitási formák bevezetése - Pannónia ösztöndíj a Szegedi Tudományegyetemen

Interjú Dr. Bene Tamással, a Szegedi Tudományegyetem Nemzetközi és Közkapcsolati Igazgatóságának igazgatójával.

Az Egyetemen a részképzés és a szakmai gyakorlat mellett, a kutatási mobilitások és a konferencia-részvétel lehetősége iránt is nagy az érdeklődés a hallgatók körében.

A Szegedi Egyetem épülete előtt diákok állnak

Mit jelent az egyetemnek a Pannónia Ösztöndíjprogram?

Az elmúlt negyedszázadban a nemzetközi hallgatói és oktatói mobilitások a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) nemzetköziesítésének egyik kulcsfontosságú tényezőjévé váltak, ami az intézményválasztás fontos szempontjaként is megjelent a fiatalok körében. 

A nemzetközi csereprogramok megvalósítása (Erasmus+, CEEPUS, Makovecz) az SZTE hétköznapi életének részévé vált, hozzájárult az intézmény által a külföldi hallgatók számára meghirdetett idegen nyelvű kurzusok számának növekedéséhez, a külföldi hallgatók számának tartós emelkedéséhez, hosszabb távon pedig közös és kettős diplomát biztosító képzések indítását, valamint különböző projektekben megjelenő külföldi együttműködések megvalósulását eredményezte. Az említett programok a kiutazó hallgatók számára stabil keretet nyújtottak külföldi tanulmányok és szakmai gyakorlatok megvalósítására, tapasztalatok szerzésére, szakmai kapcsolatok ápolására.

A Szegedi Tudományegyetem számára a Pannónia Ösztöndíjprogram a korábbi mobilitási hagyományok folytatásának a lehetőségét jelenti, és egyúttal olyan új mobilitási típusok megvalósítását is lehetővé teszi, amelyek a többi mobilitási programban nem szerepelnek (pl. külföldi konferencián való részvétel lehetősége). Azt is fontos kiemelni, hogy a Pannónia Ösztöndíjprogram az Erasmus+ programnál magasabb összegű támogatást biztosít a kiutazó hallgatók számára. 

A Szegedi Tudományegyetem több mint 500 rangos egyetemmel ápol kapcsolatot világszerte. Az Önök megítélése szerint melyek a legfontosabb eredményei az egyetemnek a nemzetközi kapcsolati háló megtartása és kiterjesztése során?

A Szegedi Tudományegyetem a meglévő intézményi kapcsolatait továbbra is fel tudja használni a mobilitási cserék megvalósítására a Pannónia Ösztöndíjprogram keretében, beleértve az európai és Európán kívüli együttműködéseket is. Emellett több mint 60 partnerintézménnyel írtunk alá kiegészítő Pannónia együttműködési szerződést, ami szintén a kétoldalú cserék folytatásának a lehetőségét biztosítja.

Hogyan építenek nemzetközi kapcsolatokat a Pannónia Ösztöndíjprogram segítségével? Vannak bevált stratégiák? A régi partnerségi kapcsolatok működnek vagy keresnek új utakat, bővítik a portfóliót?

Dr Bene Tamás portréfotóDr. Bene Tamás igazgató,
Nemzetközi és Közkapcsolati Igazgatóság,
 Szegedi Tudományegyetem

A Pannónia Ösztöndíjprogram keretében is elsősorban a régi partnerségi kapcsolatok működnek, hiszen az ilyen együttműködések kiépítését jól bejáratott akadémiai háttérrel célszerű elkezdeni. Természetesen a Szegedi Tudományegyetem intézményi stratégiájával összhangban új kapcsolatok kiépítésére, a meglévő portfolió bővítésére is van lehetőség. Több új partnerintézménnyel sikerült kétoldalú együttműködésekről megállapodni, azonban ezek eredményességéről még korai lenne értékelést készíteni.

Mik a legnagyobb kihívások a partnerségek területén? 

A nemzetközi partnerségek területén a legnagyobb kihívást a közös kutatási és felsőoktatási projektekben megvalósítandó együttműködések folytatása jelenti. 

A legfontosabb eredmény az, hogy a Szegedi Tudományegyetem továbbra is teljes jogú támogatott tagként vesz részt a European University Alliance for Global Health (EUGLOH) Európai Egyetemi Szövetség projektjében 8 külföldi partnerintézménnyel együttműködésben, ami az SZTE egyik kiemelt jelentőségű nemzetközi projektje. A partnerség évente megrendezett csúcstalálkozójának 2024 júniusában a Szegedi Tudományegyetem adott otthont.

A Pannónia Ösztöndíjprogram megvalósításával kapcsolatos nemzetközi együttműködésekkel kapcsolatban a legnagyobb kihívást annak a kérdésnek az elfogadtatása jelentette a partnerintézmények részéről, hogy a korábbi együttműködések és kétoldalú cserék hogyan folytathatók a Pannónia Ösztöndíjprogram keretében. A válasz erre a kérdésre az, hogy a bejövő mobilitások Erasmus+, a kimenők Pannónia-finanszírozással valósulnak meg, ami a partnerintézmények szempontjából is jó megoldásnak bizonyult. 

Szegedi Egyetem főépülete

Van olyan sikertörténet, amit kiemelnének?

Már a Szegedi Tudományegyetemnek is van egy Pannónia Nagykövete Öner Erika személyében, aki Kazahsztánba utazott ki az öszkemeni Szarszen Amanzsolov Kelet-Kazahsztáni Állami Egyetemre. A két intézmény között régóta fennálló együttműködés keretében a partnerintézmény egyik oktatója kazah lektorként tanított éveken keresztül a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karán, az Altajisztika Tanszéken, és az ő tanítványaként került kapcsolatba a kazah nyelvvel Öner Erika is. A rövid doktori mobilitás hozzájárult Erika szakmai fejlődéséhez és az intézményközi kapcsolatok fejlődéséhez is. 

Vannak preferált egyetemek a hallgatók körében? Melyek a legkedveltebb úti célok? 

A megkezdett 53 hallgatói mobilitás közül több is az említett EUGLOH-együttműködés partnerintézményeit vette célba (Ludwig-Maximilian Egyetem, München; a spanyol Alcalá Egyetem, Hamburgi Egyetem, Lundi Egyetem), emellett kettős diplomás képzés keretében tanulnak Pannónia ösztöndíjjal hallgatóink a Varsói Egyetemen, de többen választották tanulmányaik helyszínéül a Groningeni Egyetemet és a Thesszaloniki Arisztotelész Egyetemet is. Két mobilitás Európán kívül valósult meg: az egyik Kazahsztánban, a másik az Egyesült Államokban. 

Hogyan népszerűsítik a nemzetközi mobilitást és a Pannónia Ösztöndíjprogramot?

A Szegedi Tudományegyetem az egyetemi honlapon számolt be a Pannónia Ösztöndíjprogram indulásáról és az eddigi két pályázati felhívást a karok is megjelentették a saját honlapjaikon, emellett az SZTE központi Facebook oldalán és univszeged Instagram oldalán is.

A Szegedi Egyetem modern kampusza

Hova utaztak az első hallgatók, oktatók Pannónia Ösztöndíjprogram révén? Várhatóan hányan utaznak a 2024/2025-ös tanévben és mi a legkedveltebb mobilitási forma?

A 2024/2025. tanév első kiutazói 17 ország 43 külföldi partnerintézményébe utaztak ki, többségében Európán belül, de érdeklődés mutatkozik ázsiai és észak-amerikai mobilitások iránt is. A teljes tanév folyamán várhatóan 200 kiutazó hallgatói mobilitás valósulhat meg. A legkedveltebb mobilitási forma tudományterülettől függően továbbra is a részképzés és a szakmai gyakorlatok, de a rövid idejű kutatási mobilitások és a konferencia-részvétel lehetősége iránt is számottevő érdeklődés mutatkozik a hallgatók részéről. 

Milyen tervei vannak az egyetemnek a jövőre nézve a nemzetköziesítést tekintve?

A Szegedi Tudományegyetem a jövőben is folytatni kívánja a nemzetköziesítési törekvéseit, különös tekintettel a hallgatói, oktatói és kutatói mobilitásra, valamint a nemzetközi együttműködések bővítésére. Az egyetem célja, hogy növelje a külföldi hallgatók számát és az idegen nyelvű kurzusok kínálatát, valamint támogassa a közös és kettős diplomát biztosító nemzetközi partnerekkel megvalósuló képzések indítását.

 Fotók: Szegedi Tudományegyetem

 

Tudjon meg többet a Pannónia Ösztöndíjprogram nyújtotta lehetőségekről!


pannonia statisztika szöveges