Kutatómunka a Harvardon

Interjú Dr. Hergár Lucával, aki a Semmelweis Egyetem hallgatójaként Bostonban végez kutatómunkát Pannónia ösztöndíjjal.

Luca a Harvard Egyetem és a Semmelweis Egyetem között újonnan meghirdetésre kerülő kutatói program első résztvevője.

fiatal nő világos ballonkabátban mosolyog egy réten a háttérben Boston városa
Kutatómunka a Harvardon

Mesélj egy kicsit arról, hol vagy és mit tanulsz?

PhD hallgatóként utazhattam Bostonba, a Harvard Medical School - Massachusetts General Hospital Ortopédiai és Traumatológiai Részlegén végzek jelenleg kutatómunkát. A kutatási témám a könyöktáji törések után bekövetkező sebgyógyulási zavarokhoz kapcsolódik.

Mi alapján esett a választásod az Egyesült Államokra és a Harvard Egyetemre?

A Harvard Egyetem neve az egész világon ismert. Az, hogy eljuthassak ide, egy olyan álom volt, amiről nem hittem, hogy valaha valóra válik. A Semmelweis Egyetem és a Harvard Egyetem között idén első alkalommal került meghirdetésre a Muszkuloszkeletális Kutatói Program, és az a megtiszteltetés ért, hogy a Semmelweis Egyetemről engem választottak a program első résztvevőjének.

Mik az első benyomásaid az országról?

Az Egyesült Államokban korábban csak turistaként jártam, de a mostani benyomások egészen mások. Boston az amerikai jellegzetességei mellett is nagyon hasonlít számomra az európai városokra, sok park, zöldterület van, nagyszerű sétákat lehet tenni a városban és a környékén.

Bostoni utcakép hajnali szürkületben házak az úton autó halad

Mi a legnagyobb kihívás számodra?

A legnagyobb kihívás számomra maga a kutatói munka, ennek minden szépségével és nehézségével. Helyt állni egy új környezetben, megismerni egy új rendszert mindig kihívást jelent, de ez a kihívás a nehézségek mellett nagyon érdekes és inspiráló is. 

Kollégáimnak hála, szerencsére hamar megismerkedtem az itteni számítógépes rendszerekkel, kutatási protokollokkal, sokat segítettek abban, hogy gyorsan be tudjak kapcsolódni a tudományos munkába.

A mindennapok prózaibb kihívása a mértékegységek átváltása, de azt hiszem, idővel ez már egyre gyorsabban fog menni.

Miben más a kinti egyetemi élet?

A kutatómunka nagyon különböző lehet a projektektől függően. Az itteni munka során közvetlen kapcsolatban vagyok a többi PhD hallgatóval, a kutatásban részt vevő szakemberekkel, ami lehetővé tesz egy dinamikus együttműködést, az ötletek közvetlen megvitatását. A Harvard Egyetemen keresztül sok online kurzushoz is hozzáférést kaptam, amiket saját időbeosztásom szerint hallgathatok. Ez egy kiváló lehetőség arra, hogy bővítsem a tudásomat a kutatásmódszertan területén, és a rugalmas beosztásnak köszönhetően könnyen beilleszthetőek a mindennapjaimba.

Melyik a legizgalmasabb kurzus, amit felvettél?

Nemrég a tudományos irodalom kutatásáról, rendszerezési technikákról hallgattam egy kurzust, ami sok új praktikus információt adott át. Ez valójában egy külön szakterület, de klinikai kutatást végzőknek is nagyon hasznos az alapok ismerete, szakirodalmi áttekintés (review cikk) írásakor.

Mi a legnagyobb pozitív meglepetés, ami eddig történt veled kint?

Az itteni emberek! Mind a feletteseim, mind a közvetlen kollégáim nagyon kedvesen fogadtak, sok segítséget kapok tőlük, mindig van kihez fordulni, ha felmerül egy kérdés. De Bostonról is elmondható, hogy az emberek kedvesek, közvetlenek és segítőkészek.

Csoportkép mosolygós elegánsan öltözött emberekkel Bostonban

Mit üzensz Bostonból azoknak, akik még nem vágtak neki a Pannónia ösztöndíjjal a világnak?

Külföldön tanulni, világot látni egy csodálatos élmény, ami rengeteg ad mind személyes, mind szakmai szempontból. Az orvosi egyetemi tanulmányaim alatt az Erasmus+ programmal már volt lehetőségem külföldön tanulni korábban, így saját tapasztalatból mondhatom, hogy mind a graduális, mind a posztgraduális tanulmányok alatt érdemes megkeresni ezeket a lehetőségeket.

Én a graduális képzés alatt Párizsban tölthettem egy tanévet, ezalatt az év alatt szilárdult meg bennem az elképzelés, hogy kézsebészettel szeretnék foglalkozni. A személyesebb oldala ennek a tanulmányútnak, hogy itt ismertem meg a férjemet is. Mindenkit csak bíztatni tudok arra, hogy jelentkezzenek külföldi tanulmányútra, egy életre szóló élmény!

Képek: Dr. Hergár Luca

Nézd meg, milyen lehetőségeid vannak a Pannónia Ösztöndíjprogrammal!


pannonia statisztika szöveges