Egyetemek a Pannónia Ösztöndíjprogramban

Interjú-sorozatunkban felsőoktatási intézmények képviselői mesélnek a Pannónia Ösztöndíjprogram bevezetésével kapcsolatos tapasztalataikról, egyetemük nemzetköziesítési terveiről.

A Pannónia Ösztöndíjprogram révén az egész világ nyitva áll a programban részt vevő felsőoktatási intézmények hallgatói, oktatói, kutatói és intézményi munkatársai számára. Az ösztöndíj-lehetőség egyik nagy előnye, hogy akár néhány napos, rövid távú mobilitásokat, szakmai látogatásokat és rövid kutatási célú látogatásokat is támogat, melyekre korábban korlátozottan volt lehetőség. 
A fenitek nyomán az egyetemeken a régi partnerségek szorosabbra fűzése és megújulása mellett új partnerségek, új típusú projektek jöhettek létre, és vannak kilátásban a közeljövőben.

Pannónia Ösztöndíjprogram mi a világra nyitunk

Arra számítunk, hogy a hagyományos mobilitás-típusok esetében, mint a hallgatói részképzés vagy a szakmai gyakorlat évente több száz hallgatónak tudunk ösztöndíjat biztosítani, és bízunk benne, hogy a rövid tanulmányutak, kutatási ösztöndíjak révén a hallgatók szélesebb körét is meg tudjuk szólítani. A programban előnyt jelent, hogy nincsenek regionális kvóták, így jobban tudunk a hallgatói, oktatói igényekhez alkalmazkodni és a hallgatói ösztöndíjak is magasabbak, mint a korábbi években voltak.

Jánosy Orsolya, Nemzetközi Iroda vezető
Debreceni Egyetem

A Pannónia Ösztöndíjprogram nemzetközi kapcsolatrendszerünk folytonosságát biztosítja Pannónia Ösztöndíjprogram | Tempus Közalapítvány

***

Jól illeszkedik a nemzetköziesítési törekvéseinkhez és hatékonyan ösztönzi a hallgatók, oktatók, munkatársak mobilitását annak érdekében, hogy növeljük az egyetem intézményi és a diákok egyéni versenyképességét, tanuljunk a jó gyakorlatokból és élő kapcsolatrendszert alakítsunk ki a világ felsőoktatásában dolgozó és tanuló gyakorló és leendő szakemberekkel, akadémiai képviselőkkel. 

Dr. Szabó Lajos György, oktatási rektorhelyettes
Budapesti Corvinus Egyetem

Komplexebb nemzetközi partnerségek, mobilitási lehetőségek hallgatóknak, oktatóknak és kutatóknak Pannónia Ösztöndíjprogram | Tempus Közalapítvány

***

Véleményem szerint a Pannónia Ösztöndíjprogramnak több hozzáadott értéke van, mint amennyi most látszik. (…)

Ilyen például Dr. Hergár Luca Pannónia Nagykövet példája: a kolléganő egy nagyon speciális tudás keresésére indult a Harvardra és ez nekünk sokkal több hozzáadott értéket jelent, mint amennyit összegszerűen belefektettünk a mobilitás megvalósulásába. (…)

És pont ez az, amit én Pannónia-hatásnak hívok: fiatal hallgatók, kutatók olyan speciális tudást hoznak haza, amivel hozzájárulnak az itteni ellátás jobbá tételéhez, a tudomány fejlesztéséhez. 

Dr. Pop Marcel, a Nemzetközi Kapcsolatok Igazgatóságának igazgatója
Semmelweis Egyetem

Az örökség kötelez - Pannónia Ösztöndíjprogram a Semmelweis Egyetemen Pannónia Ösztöndíjprogram | Tempus Közalapítvány

***

A profi sportolók esetében (…) gyakran jelent problémát, hogy hosszabb időt külföldön töltsenek, mivel a folyamatos edzések és versenyek lekötik őket. Számukra a teljes szemeszteres külföldi tartózkodás nem mindig megvalósítható. Itt jön képbe a rövid távú mobilitás lehetősége, ami ideális megoldást kínál a sportolói karriert egyengető hallgatók számára. 

Blanár Denissza, nemzetközi kapcsolatok igazgató
Magyar Testnevelési-és Sporttudományi Egyetem

A profi sportolók előtt is kitárult a külföldi mobilitás lehetősége a Pannónia Ösztöndíjprogrammal Pannónia Ösztöndíjprogram | Tempus Közalapítvány

***

Rendkívüli előnynek tartjuk, hogy a Pannónia Ösztöndíjprogram nyitott az Európai Unión kívüli partnerek felé. Ez tette lehetővé, hogy nemrégiben szerződést kötöttünk az MIT (Massachussettsi Műszaki Egyetem) linQ Catalyst Europe programjával, aminek köszönhetően a Széchenyi István Egyetem hallgatói előtt megnyílt a lehetőség, hogy ösztöndíjjal mehessenek résztanulmányokra vagy rövid képzési programokra a QS világranglistáját több mint egy évtizede vezető rangos egyesült államokbeli intézménybe. 

Dr. Lukács Eszter, nemzetközi és stratégiai kapcsolatokért felelős elnökhelyettes
Széchenyi István Egyetem

Új víziók, új ambíciók - a Széchenyi István Egyetem számára a Pannónia Ösztöndíjprogram szélesre tárta a világ kapuit Pannónia Ösztöndíjprogram | Tempus Közalapítvány

***

Az Óbudai Egyetem célja, hogy a Pannónia Ösztöndíjprogram segítségével tovább erősítse globális jelenlétét és minél szélesebb körben kínáljon nemzetközi mobilitási lehetőségeket hallgatóinak és oktatóinak. A „Mi a világra nyitunk” megközelítés és a THE (Times Higher Education) ranglistás előrelépés lehetővé teszi, hogy tovább növeljük nemzetközi vonzerőnket…

Prof. Dr. Lazányi Kornélia, Mobilitási irodavezető
Óbudai Egyetem

Nemcsak hazai léptékben, de régiós megmérettetésben is óriási előre lépesekre képes az Óbudai Egyetem Pannónia Ösztöndíjprogram | Tempus Közalapítvány

***

A Szegedi Tudományegyetem számára a Pannónia Ösztöndíjprogram a korábbi mobilitási hagyományok folytatásának a lehetőségét jelenti, és egyúttal olyan új mobilitási típusok megvalósítását is lehetővé teszi, amelyek a többi mobilitási programban nem szerepelnek, például a külföldi konferencián való részvétel lehetősége. 

Dr. Bene Tamás, a Nemzetközi és Közkapcsolati Igazgatóság igazgatója
Szegedi Tudományegyetem

Mobilitási hagyományok megőrzése, új mobilitási formák bevezetése - Pannónia ösztöndíj a Szegedi Tudományegyetemen Pannónia Ösztöndíjprogram | Tempus Közalapítvány

***

A program meghirdetésekor rekordszámú jelentkezőnk volt, ami annak is köszönhető, hogy már nemcsak Európába, hanem a világ bármely tájára pályázhattak a hallgatók. 

A Pannónia Ösztöndíjprogram kiválósági pillére révén (…) a turizmus területén a világ egyik legjobb intézményében tölthetnek el egy félévet a mesterszakos hallgatóink.

Dr. Andrási Gábor, nemzetközi igazgató, a Nemzetközi Igazgatóság vezetője
Budapesti Gazdasági Egyetem

Egyedülálló nemzetközi lehetőségek - Pannónia Ösztöndíjprogram Pannónia Ösztöndíjprogram | Tempus Közalapítvány

 

Tudjon meg többet a Pannónia Ösztöndíjprogramról!


pannonia statisztika szöveges